More

  WMC – Dünya Muaythai Konseyi

     “Tek Dünya – Tek Muaythai” 

  WMC, hem Tayland’da hem de dünya çapında Muay Thai’yi düzenleyen yetkili organdır. Parlamento kararı ile Kraliyet Tayland Hükümeti tarafından kurulmuş ve Tayland Spor Kurumu tarafından onaylanmıştır. 1995 yılında Birleşmiş Milletler Konferans Merkezi’nde yapılan açılış toplantısına 39 ülkenin temsilcileri katıldı. Şu anda WMC’ye kayıtlı 120 üye ülke bulunuyor.

  Dünya çapında Muay Thai’nin yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesinden sorumludur.  Ana hedefi dünya çapındaki tüm Muay Thai yarışmalarını hükümetin onayladığı ana sözleşmeyle uyumlu olarak düzenlemesidir. Konsey, tüm maçlarda eşitlik uygulamakla kalmaz aynı zamanda dünya standartlarındaki şampiyonalara izin vermeye yetkili kuruluştur.  Muay Thai’nin dünyadaki standartlarını daha da artırmak için 5 kıtadaki 120 ülkenin dünya çapındaki üyeleri ile WMC gösteriler, etkinlikler, seminerler, eğitmen kursları, hakem kursları düzenlemek için birlikte çalışıyor.

  WMC son derece demokratik bir organizasyondur. Seçimler dünya toplantılarında dört yılda bir yapılır ve komiteler her iki yılda bir değerlendirilir. WMC, Muay Thai’yi Olimpiyatlara götürmek üzere kurulan IFMA ile yakın bağları vardır. Profesyonel ve amatör tarafın birlikte çalışabilmesi için birçok WMC yetkilisi IFMA ile çeşitli görevlerde bulunmaktadır.

  “Gerçek işimiz yeni başladı. Muay Thai spor, savunma, sağlıklı yaşam ve rekabet için bir yaşam biçimi haline geldi. Sporcular için ilerleme çok önemlidir ve bu nedenle IFMA ile aramızdaki bağ çok önemlidir. Lise yoksa herhangi bir üniversite olamaz ve üniversite yoksa liseden sonra nereye gideriz? “- WMC Başkanı General Chetta Thanajaro

  Prens Kupası, Kraliçe Kupası ve Kral Kupası gibi organizasyonlar Muay Thai’ye büyük katkıda bulunmuştur. Bunun yanında The Contander Asia, Emmy’ye aday olan Challenger Muay Thai ve spor kanallarında yayınlanan diğer profesyonel dövüş organizasyonları sayesinde Muay Thai uluslararası alanda popülerliğini arttırmış ve halen arttırmaya devam etmektedir.

   

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla