More

  Sitthichai Sitsongpeenong Kimdir ?

  Dünyada hatırı sayılır kickboks turnuvalarında Buakaw Benchamek ve Yodsanklai Fairtex’ten sonra onların tahtını devralacak hatta şimdiden devralmış bir genç dövüşçüden bahsedeceğim “Sitthichai Sitsongpeenong”. Uluslararası başarısı henüz 18 yaşında Fransa’da dörtlü bir turnuvada Fabio Pinca ve Anuwat Kaewsamrit’i yendikten sonra başladı.

  23 Eylül 1991 doğumlu sporcu 11 yaşında dövüşmeye başladı. 174cm boyunda ve genelde 67-70 kg aralığında dövüşmektedir. Dövüşçünün lakabı “Killer Kid” dir. Fakir çiftci bir Tay ailesinde dünyaya gelmişti profesyonel olarak dövüşmek için liseyi bıraktı fakat şimdi uluslararsı turnuvalarda dövüşerek ailesine binlerce dolar gönderebiliyor. 2015 yılında Çin’de katıldığı Kunlun Fight turnuvasında şampiyon olarak 40.000 USD kazanmayı başarmıştı.

  Henüz 17 yaşındayken 2009 yılında Sitsongpeenong kampı ile sözleşme imzaladı. Sitsongpeenong Gym’in sahibi Tim’e göre, Sitthichai’nin yabancı izleyicilere hitap edecek bir dövüş stili geliştirmesi yıllar sürdü. “Önceki dövüş tarzında eğer rakibe üstünlük sağlamışsa ve zarar vermişse geri çekilip müsabakanın bitmesini beklerdi. Bu Tayland’da stadyumlarda dövüşen sporcular arasında bir saygı ve sportmenlik olarak görülürdü. Birbirleri ile anlaşır daha sonra etrafında daireler çizerek savunmaya geçerlerdi. Sonuç olarak bu sporcular hafta 1 bazen 2 dövüş yapıyor ve evlerine bu sayede ekmek götürüyorlar. Hakemlerin kararının ne olacağı konusunda emin olan kumarbazlar ise, son zil çalınmadan önce sıklıkla para değişimi yaparlar. Taylandlı kumarbazlar için savaşan Sitthichai, yabancı seyirciler için için agresif dövüşmek zorundaydı. Uluslararası arenalarda popüler ve aranan bir dövüşçü olmak için merhametsiz olmalı ve işini hemen bitirmeliydi. Ona tekrar tekrar bunu telkin ederek dövüş stilini değiştirmesini sağladık.”

  Ayrıca 3 roundluk maçlar Tayland’da olduğundan daha farklı bir tempoda ilerliyordu. Henüz 2 veya 3. roundlarda bu tempoya ulaşırken uluslararası dövüşlerde maça hızlı bir başlangıç yapması gerekiyordu fakat o buna da alıştı.

  Tayland’ın en popüler stadyumu Lumpinee’de şampiyon oldu . King 4 Man Turnuvasında şampiyon oldu. Toyota Turnuvası’nı kazandı. Kunlun Fight ve şu an en popüler kickboks turnuvası olan Glory’de Robin van Roosmalen’i yenerek şampiyon oldu.

   

  Sitthichai’nin en büyük endişesi herhangi bir dövüşe davet edilmemesiymiş. Eğer dövüş olmazsa para da olmaz diyor. En büyük korkularından biri ise sakatlık. Daha önce bir turnuvada köprücük kemiği kırıldı ve 3 turnuva kaçırarak yaklaşık 3-4 milyon baht kazanma şansını kaybetti. İyileştikten 1-2 yıl sonra 2014 yılında ünlü Boxemag dergisi onu Buakaw ve Yodsanklai’nin önüne geçirerek En Popüler Uluslararası Dövüşçü olarak seçti.

  Sitsongpeenong sahibi Tim’e göre kickboksta daha fazla fırsat ve para var ve bundan sonrada Sitthichai dövüşlerine bu arenada devam edecek. Ayrıca Tim’e göre Sitthichai çok sakin bir insan. “Doğasında bir dövüşçü olduğuna inanmıyorum. Yoksul bir hayatı olmasaydı asla kendi isteği ile dövüşeceğini düşünmüyorum.” diyor.

  Kickboks Ünvanları
  Glory
  2016 Glory Lightweight Champion (one time; three defenses; Current)
  2016 Glory Lightweight (-70 kg/154.3 lb) Contender Tournament Winner
  2015 Glory Lightweight (-70 kg/154.3 lb) Contender Tournament Winner
  Kunlun Fight
  2016 Kunlun Fight World Max Group I Tournament Winner
  2015 Kunlun Fight World Max Tournament Champion
  2015 Kunlun Fight World Max Group A Tournament Winner
  Wu Lin Feng
  2017 Wu Lin Feng World Championship (-71 kg)
  2017 WLF Yi Long Challenge Tournament Winner
  The Fight League
  2015 The Fight League 8 Man Tournament Champion
  Nuit des Champions
  2014 NDC K-1 Rules -70 kg Tournament Champion

  Muaythai Ünvanları
  Lumpinee Stadium
  2014 Lumpinee Stadium Welterweight Champion (147 lbs)
  Professional Boxing Association of Thailand
  2012-2014 Thailand (PAT) Welterweight Champion (147 lbs)
  Toyota Cup
  2013 Toyota Vigo Marathon Tournament Champion (154 lbs)
  2012 Toyota Vigo Marathon Tournament Champion (147 lbs)
  1–King
  2013“1–King”4 Man Tournament Champion (-70 kg)
  Fuktien Group
  2011 Fuktien Group Tournament Runner Up (147 lbs)
  Nuit des Champions
  2010 “Nuit des Champions” Muaythai belt (-64 kg)
  Nuit des Titans
  2010 “Nuit des Titans” 4 Man Muaythai Tournament Champion (140 lbs)

  2015 Sports Writers Association of Thailand – Uluslararası Muaythai Elçisi

  CombatPress.com
  2017 Knockout of the Year vs. Yi Long on November 4
  2015 Combat Press Kickboxing Awards – Fighter of the Year
  BoxeMag.com
  2014 BoxeMag Best International Fighter of the Year

  Written by: Lindsey Newhall

  Mar 17 2015

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla