More

  Alt Seviye Tekme Rehberi

  Muaythai’nin silahsız savaştaki sekiz hatta dokuz uzuvu eşsiz ve etkili kullanım şekli onun dünya çapında ilgi görmesini sağlamıştır. Bu uzuvları kullanıldığı tekniklerin içerisinde şüphesizki en korkulanı kaval kemikleriyle bacaklara yapılan alt seviye vuruşlar olmuştur.

  Dövüş sporları meraklıları ya da herhangi bir dövüş sanatını uygulamış olan kişiler bacağa gelen sert vuruşları savunmanın zorluğunu ve bunun ne kadar acı verdiğini biliyorlardır. Lowkicklerin etkisi basittir, bir ağacın alt tarafına balta ile vurursanız bir süre sonra yıkılır. Bir dövüşçüde aynı şekilde bacaklarını kullanamazsa gücünü kaybeder, bırakın tekmeyi yumruk atacak hatta hareket edip sizden uzaklaşacak gücü bile bulamaz. Aynı zamanda dengesini ve kendisine olan güvenini de kaybeder.

  Muaythai söz konusu olunca bu vuruşların muaythai ile birlikte anılmasının altındaki nedenlerden birisi bence 1965-1990 yılları arasında batıdaki dövüş sanatlarında sadece boks tekniklerinin uygulanması yada amerikan kickboksu denilen stilde alt seviye tekmelerin kullanılmaması ve Tay dövüşçülerin çeşitli şampiyonalarda batılı dövüşçüleri yerlebir etmesidir. Bknz. aşağıdaki dövüş Changpuek Kiatsongrit vs Rick Roufus 1988.

  Sizde bunu yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz, hadi alt seviye tekmeleri açıklayalım.

  Önce ipuçları,

  • Eğer okumadıysanız buradan daha önceki yazılarımdan dairesel tekme rehberini okuyun. Muaythai tekmesinin temel mekanikleri alt seviye dairesel tekmelerindede aynen geçerlidir.
  • Vuruş yaparken gardınızı asla düşürmeyin. Çenenizi açmadan omzunuz ile korurken tekme vurduğunuz bacağın tersindeli elinizle yüzünüzü koruyabilirsiniz.
  • Ayağınızla değil kaval kemiğiniz ile tekme atın.
  • Kaval kemiklerinizi güçlendirin. Eski yazımı buradan okuyarak başlayabilirsiniz.
  • Ağırlık transferi yani vücut ağırlığınız önemlidir. Basit temel fizik kurallarına göre ne kadar hızlı teknik uygularsanız ve ne kadar ağırsanız o kadar sert vuruşlar yaparsınız. Bu vuruşta ağırlığınızı daha iyi kullanabilmek için hızlı olmalı, olabildiğince 45 dereceye adım atıp, adım attığınız dizinizi kırarak tam bir kalça dönüşüyle ağırlığınızı destek ayağınıza aktarırken sert vuruşlar yapabilirsiniz.
  • Diz eklemini değil yan yada ön uyluk kemiğini hedef alın.
  • Sabır, zamanlama, tekmeden yada rakibin savunmasından çekinmeme, adımlama (farklı açılardan vuruşlar için) ve rakibin tekme atacağınızı farketmemesi için aldatmaca ve kombinasyonlar kullanabilme iyi bir alt seviye tekme için üzerinde durulması gereken konulardır.
  • Alt seviye tekme saldırınızdan sonra tüm diğer saldırı tekniklerinde olduğu gibi hemen savunma pozisyonuna geri dönmelisiniz. Eğer tekmeyi vuramamış ve öne düşmüşseniz aynı bacağınızla ön tekme yada yan tekme ile rakibinizin üzerinize gelmesini engelleyebilirsiniz.

  Öndeki Ayak ile Tekme

  Düz gardda sol ters gardda sağ ayak önde durulur (zaten biliyorsunuz). Öndeki ve arkadaki ayakla yapılan alt seviye vuruşlar farklı özelliklere sahiptir. Öndeki ayak genelde sert bir vuruştan çok puan toplama yada ardından gelecek yumruk veya tekme birleşimleri için hazırlık amacıyla kullanılır. Hızlı vuruşlar yapılabildiğinden rakibin dikkatini dağıtır veya özellikle boks ağırlıklı dövüşen rakipler üzerinize gelirken yapılacak vuruşlar rakibin dengesini bozmak için sıkça kullanılır.

  Arkadaki Ayak ile Tekme

  Arkadaki ayakla yapılan lowkick vuruşu şüphesiz en sert tekme vuruşlarındandır. Hatta bazı dövüşçüler sadece bu şekilde alt seviye vuruşlar yaparlar. Genellikle iki dövüşçününde aynı gard olduğu durumlarda rakibin öndeki bacağının dışı rakibin arkadaki ayağının hedefi konumundadır. Genellikle sol yumruk ile başlayan kombinasyonlar sağ alt seviye tekme ile biter yada ters gard için tam tersi olur. Bunlar dövüş sporlarında en çok kullanılan kombinasyonlardır. Yumruk burada rakibin tekme geleceğini anlamaması için hazırlık vuruşudur ve görevi gerçek vuruşu gizlemesidir. Rakibi süpürmek ve yere sermek için güçlü tekmelerdir.

  Alt Seviye Tekmeyi Hazırlamak

  Bu konu başlığında hazırlamak dedim çünkü bu tekmeler dövüşün akıcılığı içerisinde genellikle bir kombinasyonun ilk tekniği olmaz ve ardarda yada yanlız kullanılmaz. Bu hazırlığın amacı tekmenin farkedilmesini yada savunulmasını engellemektir.

  Yumruklar bu tekmeleri hazırlamak için en iyi vuruşlardır . Özellikle düz gardda sol direk yada kroşe ters gardda ise tam tersi vuruşlar. Rakibin odağı yukarı bölgeye geldiğinde ya kapanacak ya da yumruklardan kaçmaya çalışacaktır. Bu esnada bacaklara gelebilecek vuruşlara karşı savunmasız kalacaktır. Rastgele bacağını kaldırıp blok almak isteyen dövüşçüler ise süpürülmekten kaçamayacaklardır.

  Aldatıcı teknikler yada rakibin dengesini bozmak için itmek (özellikle clinchden sonra) rakibi dengesiz yakalayıp kavalınızın tadına baktırmak için mükemmel anlar olacaktır.

  Alt Seviye Tekme ile Diğer Vuruşları Hazırlamak

  Yumrukların rakibin dikkatini dağıtıp alt vuruşlar için açık sağladığı gibi alt seviye tekmede rakibin dikkatini alta yöneltip yumruk vuruşlarına savunmasız bir hale getirebilir. Tıpkı görüntüde olduğu gibi yumruk-tekme-yumruk gibi üçlü ardarda vuruşlar rakibi yere sermek için etkili birleşimlerdir. Öndeki ayakla yapılan alt seviye tekmeler duruşunuzu daha az bozup daha hızlı uygulanabildiğinden sonraki tekniklerin sert ve düzgün uygulanışı için daha iyi hazırlanmasını sağlamaktadır. Sol direk- sağ lowkick- sol kroşe ya da sol lowkick-sağ direk-sol üst seviye tekme etkili çapraz vuruş birleşimleridir.

  İç Tarafa Vuruşlar

  Alt seviye vuruşları tam anlamıyla kavrayabilmek için vuruş yapılacak noktaları ve etkilerini iyi bilmelisiniz. İçeriden vuruşlarda üst bacakta iç uyluk ve alt kısımda kalf vuruş yapmak için en uygun bölgelerdir. Özellikle dizin iç kısmındaki medial kollateral bağ kısımları rakibe en çok hasar verilebilecek noktalardandır.

  Dış Tarafa Vuruşlar

  Alt seviye tekmeler için yaygın hedef alınan bölge quadricepslerdir çünkü vücudun en büyük kaslarındandır. İliotibial bant (ITB) leğen kemiğinin dış kısmından dizin dış yanına kadar uzanır. Primer görevi; yürümenin farklı safhalarında kalça kemiğini kalça eklemi oyuğunda stabil etmektir. Yere basmanın ilk 1/3’lük kısmında aktif olarak çalışır. Bu kas dizin kıvrılma ve açılma sırasında dizin üst kısmında öne-arkaya yer değiştirir. Bu kasa yapılacak vuruşlarla rakibin hareket kabiliyeti ciddi oranda azalacaktır.

  Benzer bir etki alt bacağı oluşturuan tibia ve fibula kemiklerinin önün kaplayan tibialis antrenior kası hedef alınarak elde edilebilir. Bu hedefe düzenli vuruşlar rakibin o bacağına ağırlık verememesine sebep olur. Ayak bileği kemiği olarak bilinen malleolus hedef olabilecek bir diğer noktadır. Atak yapmaya çalışan rakibin bu noktasına yapılan vuruşlar dengesini bozacaktır. Dizin üst kısmında bulunan quadriceps tendon çok acı veren ve bacağı düz tutma görevi olan bir dokudur ve hassasiyeti yüksektir. Bu alan yapılacak vuruşlar rakibin ayakta kalmasını zorlaştıracaktır.

  Alt Seviye Tekme ile Çelme Takmak

  Rakibin dengesini bozmak için bileğine ya da kaval kemiğine yapılacak vuruşlar en etkilileridir. Etkili boks yapan yada diz vuruşları ile üzerinize gelen rakipleri ringin zeminine yapıştırmak için destek ayaklarına sert vuruşlar yapmalısınız. Sıklıkla tekme kullanan dövüşçülere karşı ise tekme yakalama ya da kontra süpürme tekniklerini öğrenmelisiniz. Muaythai zekanızı geliştirmek içinse mutlaka aldatıcı (fake, faint) teknikleri öğrenmelisiniz. Bu konuları detaylı anlattığım yazım için buraya tıklayın. Bol tekmeli günler dilerim!

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla