More

  Soru İşareti / Brezilya Tekmesi Nasıl Atılır ?

  Muaythai ringleri dışında mma, karate, kickboks müsabakalarındada rastlanan etkili bir tekniktir. Tekniğin adı tekme atarken ayağın havada izlediği soru işareti benzeri hareketten gelmektedir. Bu ismin dışında downward round kick (yukarıdan aşağıya), brazillian kick, tate geri, kubi mawashi geri (boyuna tekme), tae tawat gibi isimleride vardır.

  Bu isimlere sahip teknikler arasındaki farklılıkları daha sonra anlatacağım. Öncelikle tekniğin aldatıcı olması gerekli, alt seviye tekme ya da teep (ön tekme) ile rakip bu tekme öncesi kandırılmalıdır. Sıklıkla ön tekme yada alt seviye tekme kullandığınız taraftan rakibe tekrar bu vuruşu yapıyormuş gibi yaparak dizimizi öne doğru uzatırız. Daha sonra kalça ve vücudu tam bir açıyla tekme yönünde çevirirken ayak soru işaretinin üst kıvrımı gibi aşağıdan yukarıya rakibin kafasına ya da boynuna vuruş olarak uygulanır. Soru işareti aşağıdan başlayarak yukarıya doğru ayakla çizilir diyebiliriz. Vuruş sırasında yeteri kadar güçlenmek için dönüşle beraber gövde vuruş yönünde eğilir.

  Rakip sizin alt/orta seviye ya da ön tekmenize elinizi uzatacak yakalamaya calısacak ve gardını düşürecektir. Tekme bundan faydalanarak savunmasız kalan baş bölgesine ani bir vuruşla rakibi sarsmanızı sağlayacaktır.

  Malaipet

  Saydığım isimlerdeki farklılıklara gelince tekme bazı tekniklerde aşağıdan yukarıya direk kafaya bazılarında ise ayak daha da yükselerek yukarıdan aşağıya önden ya da yandan baş/boyun bölgesine vurulur tıpkı Brezilya tekmesi yani kubi mawashi geri gibi.

  Brazillian kick yani Brezilya tekmesi (tate kubi mawashi geri ) adı ilk olarak 70 ve 80 li yıllarda büyük başarılara imza atan ünlü karateka Adamir de Costa ve daha sonra onun öğrencileri Francisco Filho ve Glaube Feitosa sayesinde bu adı almıştır. Adamir’in öğrencileri K-1 karşılaşmalarında Semmy Schilt, Peter Aerts vb. dünya yıldızlarına zor anlar yaşatmışlardır. Adamir de Costa ve öğrencilerine bu tekniği öğreten Japonya’dan Brezilya’ya giden Seiji Isobe olmuştur.

  Ademir Da Costa – Brezilya Tekmesini Gösteriyor
  Glaube Feitosa
  Francisco Filho
  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla