More

  Tayland’ın Yabancı Şampiyonları

  Muay Thai özellikle Tay şampiyonları kendi ülkelerinde yenmeyi başaran yabancı şampiyonlar sayesinde 90’lı yıllardan beri dünyada çok popüler hale geldi. Bu şampiyonlardan en çok öne çıkanları şunlar, Jaid Seddak, Jo Prestia, Stephane Nikiema, Dany Bill, Guillaume Kerner, Morad Sari, Fabrice Payen, Dida Diafat, Khaled Hedbieb, Joel Cesar, Ramon Dekkers, Rob Kaman, Ivan Hippolyte, Gilbert Ballantine, Perry Ubeda, Ronnie Green, 2000’li yıllara gelindiğinde ise Jean-Charles Skarbowsky, Kamel Jemel, Farid Villaume, Wilfried Montagne, Mustapha « Totof » Youssef, Karim Saada, John Wayne Parr, Bruce MacFie, Ole Laursen, Soren Eminentair, Rudolph Durica.

  Günümüzde Tay şampiyonlarla rekabet edebilecek yabancı dövüşçü sayısı eskisi kadar çok olmasa da halen onları kendi sporlarında ve kendi evlerinde yenmeyi başarabilen dövüşçüler ortaya çıkabiliyor. Günümüzde bu dövüşçülerden aklımıza ilk gelenleri şunlar,  Fabio Pinca, Yohan Lidon, Damien Alamos, Rafi Bohic, Pinto kardeşler Antoine ve Victor, Adrien Rubis, Belçikalı Youssef Boughanem ve kardeşi Yassine Boughanem, İngiliz Liam Harrison, İrlandalı Stephen Meleady, İtalyan Mathias Gallo Cassarino, Belarus Andre Kulebin, Avustralyalı Victor Nagbe, Chadd Collins ve Toby Smith, Brezilyalı Jose Mendonca, İspanyol Juan Mario, Japon Genji Umeno, Takuya Imamura, Kaito Wor Wanchai, Amerikalı Kevin Ross.

  Tayland’da, Muay Thai bir spordan daha fazlasıdır, çok fazla para getiren muazzam bir endüstridir. Bu yüzden uzun süredir işadamları yabancıları ve paralarını Tayland’a çekebilmek için S1, Thai Fight, Max Muay Thai, MX Muay Xtreme veya Super Muay Thai gibi yeni organizasyonlar düzenlemeye başladılar. Böylece yabancı Muay Thai dövüşçüleri Tay şampiyonları ile Raja yada Lumpinee gibi stadyumlardan daha kolay bir şekilde karşılaşarak kendilerini sınayabilecekler.

  Böyle bir organizasyonda şampiyon olmak ya da Tayland tarafından tanınan bir federasyonun dünya şampiyonu unvanını kazanmak ile Bangkok’un büyük bir stadyumunun kemerini kazanmak tamamen farklı hikayeler. Yabancı bir dövüşçü olarak Tayland’da bir kariyer yapmalı, bu ülkede yaşamalı ve Taylandlı şampiyonlara karşı iyi sonuçlar alarak büyük bir stadyumun derecesine girmeli, ilk 10’da bulunan şampiyonlara karşı galip gelmelisiniz.

  Sizin yeteneklerinizin yanı sıra sizi destekleyen promotör’de çok önemlidir. Somrak Khamsing, Sudsakorn Sor Klinmee gibi birçok iyi Tay dövüşçü asla büyük bir stadyumun ünvanı için dövüşme fırsatına erişememiştir. Bir yabancı olarak bunu başarmak daha da zor olacaktır.

  Tayland’da dövüşçü olarak kariyer yapan birçok yabancı dövüşçü “farang” olmasına rağmen adlarını bile duymamamızın asıl nedeni Tayland’ın büyük stadyumlarının şampiyonları ile karşılaşmamış olmalarıdır. Örneğin 80’lerde Fransız Olivier Gauthier (58 dövüş) , 90’larda David Hergault (60 dövüş), 2000’lerde Charlton Henri (54 dövüş), 2010’larda genç Steeve Archambault (65 dövüş) and Arthur Meyer (40 dövüş) gibi dövüşçüleri çoğumuz tanımayız.

  Ancak, Rus Dzhabar Askerov, Slovak Rudolph Durica, İsveçli Tobias Alexandersson, İngiliz Damien Trainor, Avustralyalı Soren Eminentair, Chadd Collins, Toby Smith ve daha birçokları gibi kariyeri boyunca Tayland’da gelişen yabancı dövüşçüler de bulunmaktadır. Pinto kardeşler, Antoine ve Victor da kariyerlerini Tayland’da pratik yaparak ve dövüşerek ilerleten şampiyonlardır. Pek çok şampiyon Tay ile karşılaştılar ve Bangkok’un büyük stadyumlarında birkaç kez dövüştüler. Ancak daha sonra birçok ülke televizyonunda yayınlanan Thai Fight organizasyonunda dövüşmeyi seçtiler ve bu sayede tanındılar öyleki Lumpinee şampiyonu Damien Alamos ve Rafi Bohic’ten bile daha çok tanınıyorlar.

  Şampiyon Antoine Pinto, Aphisak KT Gym, Tum Madsua, Nopparat Keatkhamtorn, Moset Thor Sangtiennoi, Saiyok Pumpanmuang, Aikpracha Meenayothin, Yodsanklai Fairtex, Dernchonlek Sor Sor Niyom, Chanachai Kaewsamrit gibi şampiyonlarla dövüştü. Bovy Sor Udomson (Radja Şampiyonu), Saenchainoi Pumphanmuang (Tayland Şampiyonu), Thepsutin Phumpanmuang (TV7 ve Tayland Şampiyonu) (KO), Sudsakorn Sor Klinmee (N ° 2 TV7) gibi şampiyonlara karşı ise galip gelmiştir.

  Birçok  yabancı şampiyon büyük stadyumlarda dövüşme şansına sahip olamadı bazıları ise bu şansı değerlendiremedi. Kimileri yurtdışında kimileri Tayland’da onların anavatanında onları mağlup etmeyi başardı.

  90’larda Fabrice PayenGuillaume KernerStephane NikiemaDany BillMorad Sari ve Ramon Dekkers.

  Fabrice Payen 1989’da Radja Stadyumunda N° 3 olarak büyük stadyumlarda dereceye giren ilk yabancı dövüşçü olmuştur. Lom Isarn Sor Thanikul (Radja, Lumpinee Şampiyonu) (KO), Sinphayboune (Tayland Şampiyonu), Daroeng (N° 3 Radja), Kumpong (Lumpinee Şampiyonu) (KO), Sanklanoi (N° 10 Radja) (KO), Dananai (N° 8 Lumpinee), Daris Sor Thanikul (N° 1 Lumpinee) gibi dövüşçüleri yenmiştir.

  Guillaume Kerner Tay şampiyonları kendi ülkeleri ve stadyumlarında yenen bir diğer yabancı dövüşçüdür. Mekong (Lumpinee, Radja Şampiyonu), Sittichai (N° 1 Lumpinee), Praptoranee (Lumpinee Şampiyonu), Attapong (Lumpinee, Radja Şampiyonu), Sponsor (Radja Şamp.), Coban (Lumpinee Şamp.), Khaoloi (N° 1 Lumpinee), Virachai (N° 1 Lumpinee), Chainarong (N° 1 Lumpinee) gibi şampiyonları yenmiştir.

  Stephane Nikiema adı unutulmayan bir diğer dövüşçüdür. Muhteşem Tay şampiyonları yenmiştir. 1999’da Lumpinee Stadyum ünvanı için 98’deki  müsabakada yendiği Neungtrakan ile karşı karşıya gelmiş fakat şaibeli şekilde no contest ile sonuçlanan dövüşte Nikiema ünvana sahip olamamıştır. Sagat Petchyindee (Lumpinee, Radja Şampiyonu), Turbo Kietisak (N° 1 Lumpinee), Changpuek Kiatsongrit (N° 1 Lumpinee) (KO), Kengkrai Sor Vorapin (Lumpinee Şamp.) (KO), Youssop Sor Thanikul (Lumpinee N° 1) (KO), Neungtrakan Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.), Lekmongkong Kietprasongchai (N° 3 Lumpinee), Prayuth Na Pintorn (N° 1 Lumpinee) gibi şampiyonları mağlup etmeyi başarmıştır.

  Efsanevi dövüşçü Dany Bill Lumpinee’de ana dövüş olarak dövüşen birkaç dövüşçüden biridir. Dünya Şamp. Ünvanını Sakmongkol Sithchuchok’a karşı kaybetmiştir. Sangtienoi Sor Rungroj (Lumpinee, Radja Şampiyonu), Vichan Chorrotchai (Radja Şamp.), Den Muangsurin (Lumpinee Şamp.), Nokweed Dawee (Radja Champion), Orono Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.), Kengkrai Sor Vorapin (Lumpinee Şamp.), Panomrunglek Chor Siwat (Lumpinee Şamp.), Saimaisuk Chuwatthana (N° 1 Radja), Nong Moon (N° 1 Lumpinee), Sayid Khan (N° 1 Lumpinee), Samarth Galaxy Gym (N° 1 Lumpinee) gibi efsanelerin yanında 1997’de efsane Ramon Dekkers’ı da mağlup etmiştir.

  Morad Sari kendi jenerasyonunun en büyük şampiyonları ile yüzleşmiştir. Lumpinee Şampiyonluğuna ünvanına ulaşmış ilk yabancı dövüşçüdür. Orono Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.), Sakmongkol Sitchutchok (Lumpinee Şamp.), Saimai Chor Suen (Lumpinee Şamp.), Kaolan Kaovichit (Lumpinee Şamp.) (KO), Samranchai 96 Peenang (Tayland Şamp.), Den Muangsurin (Lumpinee Şamp.) (KO), Thedkiet Sitepitak (Lumpinee Şamp.) (KO), Samkor Kietmontep (Lumpinee Şamp.), Nuengtrakarn Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.), Sensing Muangsurin (N° 1 Lumpinee) (KO), Wihoknoi Chor Malithong (N° 3 Lumpinee) (KO), Somchai Sor Nantana (N° 3 Lumpinee) (KO ) gibi bir çok şampiyonla yüzleşip ringlerden üstünlükle ayrılmayı başarabilmiştir.

  Ramon Dekkers kariyeri boyunca en çok Tay şampiyonla karşı karşıya gelen yabancı dövüşçüdür. Namphon Nongkee Pahuyuth (Lumpinee Şamp.), Cherry Sor Wanich (Lumpinee Şamp.) (KO), Superlek Sorn E-Sarn (Lumpinee Şamp.), Sombat Sor Thanikul (Lumpinee Şamp.), Coban Lookchaomaesaitong (Lumpinee Şamp.) (KO), Saengtiennoi Sor Rungrot (Lumpinee, Radja Şampiyonu), James Bond Udomsak (Radja Şamp.) (KO), Decharwin (N° 1 Lumpinee) (KO), Nattawhut Pralomran (N° 1 Lumpinee) (KO) gibi büyük şampiyonları yenmiştir. Ramon’da müthiş Lumpinee ünvanını finalde kaybetmiştir.

  2000’lerde de Jean-Charles SkarbowskyJohn Wayne Parr ve Farid Villaume gibi efsane dövüşlüler adlarını duyurmaya başlamışlardır.

  Jean-Charles Skarbowsky (N° 1  Radja  2003 ve 2006) gelmiş geçmiş en iyi yumruk atan dövüşçülerdendir. Duan E-San (N° 5 Lumpinee) (KO), Weera Chalunlape (N° 3 Lumpinee), Robert Kaennorasing (Radja Şamp.) (KO), Kaoponglek Luksuratam (Lumpinee Şamp.) (KO), Orono Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.) (KO), Rambo Two (Lumpinee Şamp.), Chokdee Por Pramuk (Lumpinee Şamp.) (KO), Khunsuk Petchsupapan (N° 1 Lumpinee) (KO), Suriya Sor Ploenchit (Lumpinee Şamp.), Mangkong Kietsomkoum (Radja Şamp.) (KO), Lamsongkram Chuwattana (Radja Şamp.) (KO), Nonthanan Por Pramuk (N° 1 Lumpinee) (KO) gibi şampiyonları yenmiştir.

  Efsanevi Avustralyalı şampiyon John Wayne Parr, Wihoknoi Chor Malithong (N° 3 Lumpinee), Joe Louie Muangsurin (N° 1 Lumpinee) (KO), Orono Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.), Suriya Sor Ploenchit (Lumpinee Şamp.), Duan E-San (N° 5 Lumpinee), Nuengtrakarn Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.), Lamsongkram Chuwattana (Radja Şamp.), Yodsanklai Fairtex (Lumpinee Şamp.), Nonsai Sor Sanyakorn (Tayland Şamp.) gibi ünlü dövüşçüleri mağlup etmiş ve halen aktif olarak dövüşmektedir.

  Ünlü dünya şampiyonu Farid Villaume birçok Tay şampiyonu yere sermeyi başaran dövüşçülerden bir diğeridir. Bunlar Wihoknoi Chor Malithong (N° 3 Lumpinee) (KO), Nonthanan Por Pramuk (N° 1 Lumpinee), Orono Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.), Saïmai Chor Suen (Lumpinee Şamp.) (KO), Sakmongkol Sitchuchok (Lumpinee Şamp.), Nuengtrakarn Por Muang Ubon (Lumpinee Şamp.) (KO), Mangkong Kietsomkoum (Radja Şamp.) (KO), Wanlop Sitpholek (Tayland Şamp.), Samkor Kietmontep (Lumpinee Şamp.) (TKO).

  2010’larda Fabio PincaYohan LidonAbdallah MabelLiam HarrisonDamien AlamosYoussef Boughanem ve Rafi Bohic Tayland’ın şampiyonlarına ringi dar eden dövüşçüler olmuşlardır.

  Fabio Pinca, yeni jenerasyonun en çok ses getiren şampiyonlarından olan Fransız dövüşçü efsane Saenchai’yi yenmeyi başaran tek Avrupalı dövüşçüdür. Mağlup ettiği diğer şampiyonlar ise şunlarıdır, Kaensak Sor Ploenchit (Lumpinee, Radja Şamp.), Sudsakorn Sor Klinmee (N° 2 TV7), Bovy Sor Udomson (Radja Şamp.), Danthai Siangmanasak (N° 3 TV7), Singmanee Sor Srisompong (Radja Şamp.), Petchmonkong Petchfocus (Tayland Şamp.), Big Ben Chor Praram 6 (Radja Şamp.), Malaipet Sasiprapa (Radja Şamp.), Diesellek Aodonmuang (N° 1 Lumpinee).

  Fransız Yohan Lidon vatandaşı kadar başarılı olamasa da hatrı sayılır şampiyonlarla karşılaşmıştır ve halen ringlerdedir. Bunlarda bazıları, Naruepol Fairtex (Lumpinee Şamp.) (TKO), Big Ben Chor Praram 6 (Radja Şamp.) (KO), Lamsongkram Chuwattana (Radja Şamp.) (KO), Bernueng Top King Boxing (Radja Şamp.) (KO), Diesellek Rungruangyon (Radja Şamp.), Kongjak Sor Tuantong (Radja, Omnoi Şamp.), Jaochalam Sitkanokgym (N° 2 Radja) (KO), Panom Top King Boxing (Tayland Şamp.) gibi büyük isimlere karşı üstünlük sağlamıştır.

  Abdallah Mabel Tayland ringlerinde çok fazla boy göstermesede hala yeni şampiyonlarla karşılaşmaya devam etmektedir. Galip geldiği dövüşçüşerden bazıları şınlardır, Kaoponglek Luksuratam (Lumpinee Şamp.) (KO), Sakmongkol Sitchuchok (Lumpinee Şamp.), Naruepol Fairtex (Lumpinee Şamp.) (TKO), Chanachai Kaewsamrit (Radja Şamp.), Super X Por Petchnamchai (Omnoi Şamp.) (TKO), Rungrawee Kietpatharapan (Isuzu Turnuvası Şamp. Omnoi) (KO).

  Muhteşem İngiliz Şampiyon dövüşçü Liam Harrison Tayland’da en çok dövüşen İngiliz dövüşçülerdendir. Jaroensap Kiatbanchong (Lumpinee Şamp.) (TKO) Rungrit Noi (N° 3 Radja) Sonkom Jocky Gym (Radja Şamp.) (TKO), Numphon PK Sterio (Radja Şamp.) (KO), Samsamut Kiatchongkao (Radja Şamp.) (TKO), Anuwat Kaewsamrit (Lumpinee, Radja, Omnoi Şamp.), Malaipet Sasiprapa (Radja Şamp.) gibi büyük isimleri altetmiştir.

  Genç Damien Alamos (Lumpinee Şamp.) dövüşlerinin neredeyse tamamını Tayland’da yapmıştır. Apisak KT Gym (N° 3 TV7), Dejsuriya Pumphanmuang (N° 4 Omnoi) (KO), Simanut Sor Surinya (Radja Şamp.), Diesellek Aooddonmuang (N° 1 Lumpinee), Fahmongkon Kor Chaiprayom (Omnoi Şamp.) (KO), Kongfah Uddonmuang (Lumpinee Şamp.), Chok Eminentair (TV7 Şamp.), Aranchai Pran 26 (N° 4 Lumpinee), Saksongkram Poptheeratam (Omnoi Şamp.) (KO), Lamtong Tor Ponchai (Omnoi Turnuva Kazananı), Singsuriya Mor Ratanabandit (N° 3 Lumpinee) (KO) gibi dövüşçüleri yenmiştir.

  Belçikalı şampiyon Youssef Boughanem günümüzün en tehlikeli “farang” dövüşçüsüdür. Tayland’ın iki büyük stadyumunda ünvan kazanmış ve halen elinde bulunduran dövüşçü efsane olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Youssef Boughanem 160 lbs Radja ünvanı ve Omnoi ünvanı kazanmıştır. Saiyok (Lumpinee,Radja Şamp.), Rungravee (Isuzu Turnuva Kazananı) (KO), Numbeechai (Radja Şamp.), Yodnapa (Radja Şamp.), Peemai (Omnoi Şamp.), Chanajon (Radja Şamp., Isuzu Turnuva Kazananı), Big Ben (Radja,Tayland Şamp.), Fahmongkol (Omnoi Şamp.), Kanongsuk (Radja Şamp.) (2 wins by KO), Yodpayak Sitsongpeenong (Lumpinee Şamp.) (KO), Kompethlek (Radja Şamp.) (KO), Wanchalerm Nuantongsnooker (N° 1 Lumpinee) (TKO) ringlerin Terminatörünün şimdilik yendiği şampiyonlardır.

  Halen 147 lbs Lumpinee Şampiyonu olan Rafi Bohic Siam Krallığının şampiyonlarına ringi dar eden son dövüşçülerdendir. Rafi Bohic hali hazırda Saen Parunchai (Lumpinee Şamp.) (KO), Nawee Eagle Muay Thai (Radja Şamp.) (KO), Jaknalonglek Tor Silachaï (Lumpinee Şamp.), Sangfah Silalaï (Radja Şamp.) (KO), Simanut Sor Surinya (Radja Şamp.), Pongsiri Por Siripong (Lumpinee,TV7 Şamp.) gibi şampiyonlara karşı üstünlük sağlamıştır.

   LUMPINEE KEMERİ

   

  Sadece on yabancı dövüşçü bu ünvan için dövüşme onuruna erişebilmiştir. 1992’de Ramon Dekkers, 1999’da Morad Sari and Stephane Nikiema, 2010’da Farid Villaume and Kamel Jemel , Fransa’da 2010’da Abdellah Mabel, 2012’de Damien Alamos, 2014’te Kunitaka Fujiwara ve Ito Nakatake , 2017’de Rafi Bohic.

  MOURAD SARI 

  Morad Sari 1999’da Tay Somchai’yi nakavtla yenerek Lumpinee Stadyumu ünvanını (140lbs) kazanan ilk yabancı olmuştur.

  DAMIEN « SINGKHAO » ALAMOS 

  Genç efsane Damien Alamos 2012’de ünvanı kazanan ikinci yabancı olmuştur, Kongfah Auddomuang’ a karşı ünvanı kazanmış ve iki kez savunmuştur. Ünvanı savunan ilk yabancı dövüşçü olarak tarihe geçmiştir.

  RAFI SINGPATONG

  20 Haziran 2017’de, Rafi Bohic Pongsiri Por Siripong’u yenerek Lumpinee Stadyumu (147lbs) şampiyonu olmuştur.  18Haziran 2017’de Fransız sporcu Nontakit Tor Morsi ile Tayland Şampiyonluk kemeri için karşılaştı fakat bu sefer şansı yaver gitmedi ve nakavt olarak maçı kaybetti. Bu nedenle kaybettiği kemerini 2017 Aralık’ta Simanut Sor Surinya’ yı yenerek geri kazandı.

  NADAKA EVA SPORTGYM

  Sadece 18 yaşındaki bu genç WBC,WMC,IBF, Radjadamnern ve Lumpini Şampiyonu(105lbs). Bu Japon şampiyonlar arasında bir ilk.

  JIMMY VIENOT

  30 Nisan 2019 tarihinde Prestige Show organizasyonunda galip gelerek efsanevi Lupmini ünvanını kazanan 6. dövüşçü Jimmy Vienot olmuştu.

  RADJA KEMERİ

  Geçmişe nazaran bu kemeri kazanan yabancı sayısı daha fazla olsa da bu kemeri 70’lerde ilk kazanan yabancı dövüşçü Toshio Fujiwara olmuştur. 1978 yılında Japonya’da Mongsawan LokchamanI nakavt ederek bu kemeri kazanmıştır.

  Efsanevi Japon dövüşçü Toshio Fujiwara (141 dövüş, 126 galibiyet 104’ü nakavt ile kazanmıştır.) Büyük Tay şampiyonları Rungnapa Sitsomsak, Charanpon Sotai, Pud Pad Noi Worawut, Siri Monkon Ruksilapat gibi şampiyonlara karşı galip gelmiştir.

  EFSANEVİ TOSHIO FUJIWARA

  2001 yılında diğer Japon dövüşçüler Kozo Takeda ve Hitoshi Ogasawara bu kemeri kazanmışlardır.

  KOZO TAKEDA

   

  HITOSHI OGASAWARA

  2011 yılına gelindiğinde yine bir Japon dövüşçü, Hiroki Ishii Tay Aphisak KT Gym’e karşı 140 lbs kemerini kazanmış ve daha sonra bu kemeri iki kez korumayı başarmıştır.

  HIROKI ISHII

  2016 yılında, Takuya “T-98” Imamura Nawee Eagle Muay adlı Tay dövüşçüye karşı kemeri kazanmış fakat bir ay sonra rövanş dövüşünü kaybederek kemerede veda etmiştir.

  TAKUYA « T 98 » IMAMURA

  23 Ekim 2016’da Tokyo’da, Japon Genji Umeno, Radja kemeri için Yodlekpet Or Pitisak’ı yenmiştir. 17 Mayıs 2017’de kemeri kaybetmiştir.

  GENJI UMENO

  RADJA’NIN JAPON ŞAMPİYONLARI

  Bu kemer için dövüşmeye hak kazanan ilk batılı Fransız Mickael Piscitello olmuştur ve 2010 yılında Aikchanachai Keawsamrit ile karşılaşmış ve puan ile kaybetmiştir. 2012 yılında Brezilyalı Jose Mendonca şansını denemiş ve o da puanla kaybetmiştir. 2013 yılında bu şansı tekrar elde eden dövüşçü bu kez fırsatı kaçırmamış ve bu kemeri kazanan ilk batılı olmuştur. Daha sonra bu kemeri 3 kez şampiyonlara karşı korumayı başarmıştır.

  JOSE MENDONCA

  Best of Siam 8 organizasyonunda iki fransız Aziz Hlali ve Anthony Defretin ve bir belçikalı Youssef Boughanem kemer için Tay şampiyonlara karşı şanslarını denemişler fakat kaybetmişlerdir.

  Fakat Belçikalı Youssef Boughanem 31 Ağustos 2016’da sonunda bu kemeri Komphetlek Lookprabat’ı mağlup ederek kazanmıştır. 26 Şubat 2018’de Noppakao Sairiruck’ı nakavt ederek kemerini korumuştur.

  YOUSSEF « TERMINATOR » BOUGHANEM

  Fabio Pinca 23 Şubat 2017 ‘de Manaowan Sitsongpeenong’ı yenerek 147lbs Radja kemerini eline geçirmiş ve bu kemeri kazanan ilk Fransız dövüşçü olmuştur. Manaowan Sitsongpeenong bu kemer için Fransız Aziz Hlali’yi mağlup etmişti.

  FABIO «  GOLDEN BOY » PINCA

   

  OMNOI KEMERİ

  Youssef Boughanem 15 Ağustos 2015’te tarih yazdı ve Omnoi Stadyum kemerini kazanan ilk yabancı sporcu oldu ve aynı yıl bu kemeri bir kez korumayı başardı. 

  YOUSSEF « TERMINATOR » BOUGHANEM 

  26 Mart 2016’da Rafi Bohic  147 lbs Omnoi Stadyum kemeri için dövüştü fakat hakem kararı ile Sibmean Sitchefboonthum’a kaybetti.

  TV7 STADYUM KEMERİ

  Henüz bu kemeri kazanabilen yabancı dövüşçü bulunmuyor. Ayrıca bu stadyumda çok az yabancı dövüşçü ringe çıkabildi.  2011 yılında Fransa’da Yetkin Özkul özel TV7 Avrupa kemerini kazanmıştır.

  BELT OF THAILAND

  Japon Kaito Wor Wanchai 112 lbs’de bu kemeri kazanan ve savunan tek yabancı dövüşçüdür.

  KAITO WOR WANCHAI

  Kaynak: www.siamfightmag.com Serge TREFEU (2018)

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla