More

  IFMA – Uluslararası Amatör Muaythai Federasyonu

  1980’lerin sonunda, Tayland hükümeti Muay Thai’yi uluslararası bir spor olarak tanıdı. Muay Thai’yi uluslararası alanda tanıtmak için aynı kurallar, düzenlemeler ve güvenlik önlemleri altında tek bir organizasyon kuruldu. Ana hedefler, Muay Thai’yi kültürel bir sanat formu, savunma ve ring sporu olarak teşvik etmekti.

  H.E. General Pichitr Kullavanijaya

  1989’da Tayland’da düzenlenen uluslararası bir toplantıya dünyanın dört bir yanından 20 amatör federasyon katıldı. Toplantıda Uluslararası Muay Thai Amatör Federasyonu (IFMA)’nun kurulması için ilk kurallar ve düzenlemeler üzerinde duruldu. 1990’da IFMA’nın resmi olarak kurulduğu bir başka uluslararası toplantı yapıldı. IFMA, yıllar içinde Prens Kupası Şampiyonasında dokuz müsabaka, Asya Kupası Şampiyonasında beş ve Kral Kupası Dünya Şampiyonasında altı müsabaka düzenledi. Ayrıca IFMA ve diğer kıtasal federasyonlar altında Kuzey Amerika, Avustralya, Avrupa ve Afrika’da birçok kıta şampiyonası düzenlendi.

  1998 yılı 13. Asya Oyunları için bir gösteri sporu olarak seçilen Muay Thai için en muhteşem yıldı. Bu gelişme, sporumuzun dünya tarafından tanınmasını sağlamış ve IFMA Asya Olimpiyat Konseyinde dünya genelindeki amatör Muay Thai’yi temsil eden uluslararası bir federasyon olarak açıkça kabul görmüştür.

  2003 yılında Kazakistan’da düzenlenen Dünya Şampiyonası, Tayland’ın dışında düzenlenen ilk şampiyona olmuştur. Federasyon Onursal Başkanı Ekselansları General Pichitr Kullavanijaya, Tayland’ı temsil ederek açılış ve kapanış törenlerini yönetmek üzere Kazakistan’a gitti. Organizasyon, dünya çapında amatör Muay Thai’nin gücünü gösterdi. Muay Thai için bir diğer kilometre taşı, 2004 yılında 1.Asya Salon Oyunlarına Amateur Muay Thai dâhil edilmesidir. Aynı yıl, Uyuşturuculara Karşı Muay Thai Dünyası (MAD) Festivali 69 ülkenin katılımıyla gerçekleşti.

  Steve Fox

  Haziran 2004’te Uluslararası Spor Federasyonu Genel Kurulu (GAISF), IFMA’yı uluslararası spor yasalarını ve yapısını takip eden gerçek bir uluslararası kuruluş olarak tanıdı. 2005’te Tayland hükümetiyle işbirliği içinde bir Muay Thai Kültür Şöleni düzenlendi. Katılan üst düzey yetkililer arasında, GAISF Başkanı ve Genel Sekreteri, Sayın Hein Verbruggen ve Bay Don Porter vardı. Etkinliklerde Muay Boran ve erkek ve bayan boksörler tarafından Muay Thai yetenek gösterileri yapıldı.

  2006 yılında Muay Thai, bugün SportAccord olarak bilinen GAISF’e dâhil edilerek Dünya Spor Topluluğunun tam üyesi haline geldi. Pekin’de 2010 yılında Muay Thai büyük bir aşama kaydederek IOC himayesindeki SportAccord Dünya Dövüş Oyunlarına katıldı. IFMA’nın Muay Thai etkinliği, katılan katılımcı sayısının ve izleyici sayısının en yüksek olması nedeniyle SportAccord ve Pekin Organizasyon Komitesi tarafından büyük övgü aldı.

  Nisan 2012’de IOC’nin Muay Thai’yi resmi olarak tanıması için resmi bir tören ile niyet mektubu sunuldu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi 6 Aralık 2016’da Muay Thai’yi resmi olarak tanıdı. Muay Thai  olimpik tanınan ve ilerde Olimpiyat oyunları programlarına alınabilinir pozisyonunda bekleyen bir spor dalı olmuştur. Bu kararın alınmasında en büyük emektar olan IFMA-Genel Sekreteri, AIMS Başkanı ve SportsAccord Asbaşkanı Stephan Fox, IFMA Başkanı Dr. Sakchye Tapsuwan ve IFMA personeline çok teşekkür ediyoruz.

   

  Onursal Başkan
  H.E. General Pichitr Kullavanijaya
  Başkan
  Sakchye Tapsuwan
  Genel sekreter
  Stephan Fox

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla