More

  Muaythai Stadyumları (Dört Büyük)

  Yeni Lumpini Stadyumu

  Yeni Lumpini Stadyumu

  Yeni Lumpini Stadyumu, Lumpini Park’ın yakınındaki ünlü Eski Lumpini Stadyumu’nun yerini almış yeni kurulmuş bir Muay Thai arenasıdır. Eski Lumpini Stadyumu gibi, yeni stadyum da Tayland’daki en saygın stadyum olarak biliniyor. Haftanın belirli günlerinde en iyi dövüşçüler burada karşılaşırlar. Hafta sonlarındaki dövüşlerin kalitesi genelde daha düşük olur.

  Lumpini 8 Aralık 1956’da kapılarını açtı. Rajadamnern Stadyumundan sonra yapılan ikinci stadyumdur. Stadyum Tayland’ın Kraliyet Kara Kuvvetleri Ordu Komutanlığı tarafından işletiliyor ve kavgaların gelirleri Tayland Ordusu’nun çeşitli birimlerini destekleme amaçlı kullanılıyor.

  Eski Lumpini Stadyumu

  Şehir merkezinin dışındaki konumu ve çok yüksek bilet fiyatları nedeniyle sadece kaliteli dövüşlerde yoğun ilgi gösterilmektedir. Dövüşlerin çok sık gerçekleşmesi kalitesini değişken yapmaktadır. Bir diğer dezavantaj ise, eski Lumpini Stadyumunun sahip olduğu tarihi ve efsanevi cazibenin yerini yeni stadyumun alamamasıdır.

  Şu anda burada dövüşen bazı dövüşçüler Jomhod Eminent Air, Wanchalong PK Saenchaimuaythai, Muangthai PK Saenchaimuaythai ve Petchboonchu FA Grup vb. dir.

  Muay Thai’de ‘Farang’ yani yabancı olan sadece 3 sporcu en saygın Lumpini şampiyonluk kemerini kazandı: İlk kazanan Fransız-Cezayirli dövüşçü Morad Sarı olmuştur. Fransız dövüşçü Damien Alamos ise kemeri iki kere kazanan tek farangdır. Ramon Dekkers, Lumpinee’de başarılıydı ancak kemeri asla kazanamadı. Stéphane Nikiéma, ikinci lumpinee şampiyonu olma yolunda yaklaşmıştı, ancak yolsuzluk yapan yetkililer yüzünden durduruldu. Son olarak 20 Haziran 2017’de Rafi Bohic Lumpini’de şampiyonluk kazanan üçüncü yabancı sporcu olarak adını tarihe yazdırdı.

  Rajadamnern Stadyumu

  1941’de Tayland Başbakanı Alan Mareşal Plaek Pibulsongkram, Rajadamnern Caddesi’nde ulusal bir boks stadyumu inşa etmesi için emir verdi. Temel 1 Mart 1941 tarihinde atıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında inşaat malzemelerinin eksikliği nedeniyle proje Ağustos 1945’e kadar durduruldu. Savaş sona erdiğinde tamamlanması yalnızca dört ay aldı. İlk boks maçı 23 Aralık 1945’te yapıldı. Orijinal stadyum, tasarımda bir Roma amfi tiyatrosunu andıran açık hava bir yapıydı. Altı yıl sonra, 1951’de beton bir çatı eklenerek hava koşullarına dayanıklı hale getirildi. Yedi yıllık devlet yönetiminden sonra stadyum 24 Mayıs 1953’de Rajadamnern Co Ltd. adında bir şirket oldu ve Tayland’da Muay Thai’nin dünyaca ünlü boks stadyumlarından biri haline geldi. 8000-10000 kişi kapasitelidir.

  1969’da Rocky Marciano, Raksak Wayupuk ve Saknoi Sor Kosum arasındaki Uluslararası Boks şampiyonasında konuk hakem olarak Rajadamnern’e katıldı.

  Chuwattana Muay Thai & Boks kampı, Tayland boks komisyonu tarafından lisans verilen Rajadamnern stadyumunun resmi organizatörüdür.

  Toshio Fujiwara, Jean Charles Skarbowsky, Hiroki Ishii, Kozo Takeda , Fabio Pinca, Genji Umeno, Takuya Imamura, Youseff Boughanem bu stadyumda unvan kazanan yabancı sporculardır.

  Channel 7 Stadium

  Channel 7 Stadyumu, Lumpini ve Rajadamnern’den hemen sonra Tayland’da muaythai için üçüncü en prestijli mekan olarak bilinir. Bu stadyum, giriş ücreti olmayan “büyük dört” muaythai stadyumlarından sadece bir tanesidir. Sadece dövüşlerin kalitesi yüzünden değil, aynı zamanda konumu sayesinde çok fazla seyirci çeker. Stadyum, Mo Chit BTS ve Chatuchak Park MRT’nin hemen yanında yer alıyor. Ayrıca, F.A. Group Kampına çok yakın mesafede yer almaktadır. Bu yüzden bu kampta eğitim yapmayı düşünürseniz kaliteli dövüşleri izlemek hatta belki dövüşmek için yakın fırsat yakınınızda olacak.

  Organizasyonlarda dört ana dövüş  kanal 7 TV kanalında yayınlanıyor. Bu stadyumun tek dezavantajı, dövüşün başladığı anda stadyumda yer bulamayacak olmanızdır. İlk dövüşten 40-50 dakika önce kendinize önden bir koltuk kapmanız gerekecek.

  Omnoi Stadium

  Omnoi Stadyumu veya Siam Boks Stadyumu, Tayland’ın en prestijli 4. muaythai arenası olarak bilinir.

  Omnoi’deki dövüş kartlarında daha  ağır sikletlerdeki dövüşlere daha çok yer verilmesinden dolayı yabancı dövüşçülerinde ilgisini çekmektedir.

  Omnoi Stadyumu ayrıca, daha ağır siklet sınıflarının en iyi muaythai dövüşçülerinin birbirleriyle yüz yüze geldiği Fuktien ve Isuzu Grup turnuvalarına da sahiptir.

  Bangkok şehir merkezinden oldukça uzak bir mesafede olmakla birlikte, düşük bilet fiyatları ve çok sayıda koltuk seçeneği, Omnoi Stadyumu’nun Tayland’daki muaythai deneyiminiz için iyi bir seçim olmasını sağlar.

  Şu anda Omnoi stadyumunda dövüşen büyük isimlerin bazıları Yodkhunpon Sitmonchai, Diesellek Udonmuang ve Youssegf Boughanem’dir. Aslında, Youseff Boughanem Omnoi stadyumunun ilk ve tek yabancı şampiyonudur.

  Tüm dövüşler Channel 3 ‘te yayınlanır.

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla