More

  Dieselnoi Chor Thanasukarn

  Gelmiş geçmiş en iyi ve en ünlü muaythai dövüşçülerinden biri olan Dieselnoi Chor Thanasukarn, gerçek adı Charin Sorndee 26 Aralık 1961’de dünyaya geldi.

  İlk dövüş adı Dieselnoi Sor Banchongsak’tı ve 32 kg’da dövüşmüştü.

  1981 yılında Koapong Sittichuchai’yi mağlup ederek Lumpinee Hafifsiklet Şampiyonu ünvanını kazandı. Hafifsiklete (63kg) göre oldukça uzun olan 190cm  boyu sayesinde büyük avantaja sahipti.

  Diz vuruşları ile rakiplerine zor anlar yaşattı. Muay Khao stilinin ve muaythainin gelmiş geçmiş bir numaralı dövüşçüsü bu ünvanı 1985’te ringleri yenilgisiz olarak bırakana kadar korudu.

  Dieselnoi ünvanını 1982 yılında efsanevi Samart Payakaroon’a karşı korumayı başardı. 80’li yılların en sansasyonel dövüşünde karşı koyulamayan diz vuruşları sayesinde hakem kararı ile Samart’ı yenmeyi başarmıştı.

  Bu dövüş halen muaythai otoritelerince gelmiş geçmiş en büyük karşılaşma olarak görülmektedir. Yıllar sonra bile muaythai günü, songkran gibi önemli günlerdeki organizasyonlarda Dieselnoi ve Samart karşı karşıya getirilip gösteri maçları yaparak muaythai sporuna katkılarını sürdürmekteler.

  Yenilgisiz şampiyona 7 Haziran 1984 yılına kadar meydan okuyabilen çıkmadı. Bu tarihte daha önce kendisini yenmeyi başarabilen ve bunu iki kez yapan tek dövüşçü olan diğer bir efsane dövüşçü Sakad Petchyindee ile karşılaştı. Müsabakada ünlü diz vuruşları ile öne çıkan Dieselnoi bu dövüşü de kazanmayı başarmıştı.

  Karşısına daha fazla yerli rakip bulamadıktan sonra farklı ülkelerin şampiyon sporcuları ona meydan okudular. Japon kickboks şampiyonu Shogu Shimazo, Kanadalı karate şampiyonu Peter Cunningham, Amerikan kickboks şampiyonu John Moncayo bunlardan bazılarıydı. Her birini dizleriyle sıraya dizdi ve 25 yaş gibi erken bir yaşta 122 dövüş, 110 galibiyet, 10 yenilgi ve iki beraberlikle dövüş kariyerini sonlandırdı.

   

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla