More

  Muay Thai Dövüş Stilleri

  Muay Thai yolculuğunuzda ilerledikçe bu sporun sadece her sabah dayanıklılık için kilometrelerce koşmaktan ya da antrenmanlarda yumruk ve tekme atmaktan daha fazlası olduğunu farkedeceksiniz. Ayakta dövüşü kapsayan tüm dövüş sanatlarından daha çok uzuv ve teknik kullanıldığından satranç gibi strateji ve teknik bilgisi gerektirir. Tüm bunları ilk sparringinizi yaptığınızda farkedersiniz.


  Eğitmeninizden öğrendiğiniz şeyleri sparringde test edebilirsiniz. Dövüş tarzınızı eğitimde öğrendikleriniz ya da izlediğiniz dövüşçülere göre sizin isteğiniz belirler. Ne kadar çok dövüş izlerseniz o kadar farklı oyun ve strateji öğrenir ve sparringlerinizde bunları deneme fırsatı bulursunuz. En çok yaptığınız teknikler sizin cephaneliğinize eklenir ve zamanla refleksiniz ve sizin stiliniz haline dönüşür. Bu şekilde güç geçtikçe Muay Thai’de ustalaşarak dövüş stilinizi geliştirebilirsiniz stilinizdeki güçlü ve zayıf yanları anlayabilirsiniz.

  Muay Thai dövüş stillerini Muay Mat(yumruk), Muay Tae(tekme), Muay Femur(teknik), Muay Pam(plam,pbhlam yani clinch), Muay Sok(dirsek), Muay Bouk(agresif) ve Muay Khao(diz) olarak sıralayabiliriz. Ringlerde en çok öne çıkan stiller genellikle Muay Femur yada Fimeuu, Muay Mat ve Muay Khao stilleridir. Bunlardan Muay Femur stili Muay Tae, Muay Sok ve Muay Pam ile yakındır ya da içerir, Muay Khao stili Muay Pam ve Muay Sok , Muay Mat ise Muay Bouk ile benzerdir diyebiliriz.

  Bunları kısaca açıklayalım;

  Muay Mat

  Bu stilde belirleyici özellik sert yumruklardır. Ayrıca sert alt seviye tekmeler sıkça kullanılır. Stilin öne çıkan bir diğer yanı ise agresif dövüş stilidir. Yumruk ve alt seviye kombinasyonundan bahsetmişken bu stili Dutch Kickboxing ile karıştırmamalıyız. Uzun 6,7 vuruş içeren yumruk kombinasyonları içermez. Bu stildeki dövüşçüler direk olarak rakibini nakavt etmek için dövüşür, puanlamayı pek önemsemezler.

  Bu stile örnek olarak Anuwat Kaewsamrit, Coban Lookchaomaesithong, Sagat Petchyinde, Samson Isaan ve Saensak Muangsurin gibi ünlü dövüşçüleri verebiliriz.

  Muay Tae

  Muay Tae stili dövüşçülerinin en etkili tekniği tekmeleridir. Sıklıkla güçleri tükeninceye kadar alt, orta ve üst seviye dairesel tekmeleri kullanırlar. Sürekli tekme atabilmek yüksek kondisyon ve sağlam bir merkez bölge kuvveti gerektirir. Bu stil dövüşçüleri genellikle fit ve güçlü bir vücuda sahiptirler.

  Bu stile örnek Sam-A Gaiyanghadao, Yodsanklai Fairtex , belki Buakaw Benchamek, Apitej Sit Hirun, Samkor Kiatmontep sayılabilir.

  Muay Khao

  Khao Muay Thai’de diz demektir. Bu stildeki sporcular diz vuruşları ile ön plana çıkmaktadır. Clinch becerileri gelişmiştir. Fiziksel olarak güçlü olan bu sporcular, yakın mesafedeki üstünlüklerini kullanarak dövüşürler. Genellikle sikletine göre boy avantajı olan sporcular uzun bacaklara sahip olduklarından bu avantajı kullanır ve sıklıkla diz vuruşları ile rakiplerinin gövdelerine, uyluklarına ya da başlarına yaptıkları vuruşlarla üstünlük sağlamaya çalışırlar.

  Bu stilin öne çıkan dövüşçüleri Dieselnoi Chor Thanasukarn, Petchboonchu FA Group, Lamnamoon Sor Sumalee, Panomtuanlek Ha Phalang gibi dövüşçülerdir.

  Muay Femur

  En güzelini sona sakladım. Muay Femur tüm spor severlerin izlemeyi en çok sevdiği dövüş stilidir. Kalabalıkları stadyumlara ya da ekran başına çeken dövüşçüler çoğunlukla bu stilde dövüşür. Kaba kuvvet ve saldırganlık yerine kusursuz teknik ve zeka içeren bir stildir. Bu stilde dövüşenler muay thai’nin tüm silahlarını, statejilerini, aldatmacalarını kullanan dövüşçülerdir. Tüm bunların dışında kusursuz zamanlamaya sahip dövüşçülerdir. Rakiplerinin tekniklerini onlara karşı kullanarak tüm silahlarını etkisiz hale getirirler ve tüm vuruş tekniklerini etkili biçimde kullanabilirler.

  Bu stilde dövüşçü genelde rakibinden uzak durur, onu izler. Teep, jab ve uzun mesafeli tekmeler ile saldırı için doğru anı kollarlar.

  Öne çıkan Muay Femur dövüşçülerinin başında tabi ki Saenchai PKSeanchaimuaythaigym geliyor. Onun dışında Samart Payakaroon, Namsaknoi Yudthagarngamtorn, Nang-O Gaiyanghadao, Somrak Khamsing, Sangmanee Sor Tienpo, Superbank Sakchaichote, Pakorn PK Saenchamuaythaigym gibi dövüşçüleri sayabiliriz.

   

  Bu stilleri dışında sayılabilecek daha çok stil bulunuyor . Örneğin Muay Bouk, Muay Sok vb.

  Muay Bouk, genellikle sınırlı teknik kabiliyete sahip fakat agresif dövüşen ,geri adım atmadan rakibe saldırarak seyircileri etkileyen dövüşçülerin dövüş stilidir. Örnek olarak Rambo Pongsiri, Pornsanae Sitmonchai, Orono Por Muang Ubon, Yodwicha Por Boonsit verilebilir.

  Muay Sok ise dirsek vuruşlarını sık kullanan dövüşçüler için kullanılır fakat ringlerde sadece dirsek vuruşları ile öne çıkan dövüşçü sayısı çok değildir. Muangthai Sor Boonyiam’ı örnek verebiliriz.

   

  Muay Khao vs Muay Femur

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla