More

  Steve Fox Kimdir?

   

  Stephan Fox, 1963 Almanya doğumlu eski bir Muay Thai Dünya Şampiyonu ve IFMA’nın mevcut Genel Sekreteri ve WMC’nin Başkan Vekili’dir. Stephan Fox, SportAccord Başkan Vekili ve 23 uluslararası federasyonu temsil eden Bağımsız Tanınmış Spor Üyeler Birliği (AIMS) Başkanıdır.

  Muay Thai dünyasında bir konuşmacı, akıl hocası ve Tayland’ın ulusal spor ve dövüş sanatlarının savunucusu olarak tanınmaktadır.

  Stephan, erken yaşlardan itibaren dövüş sanatları ile ilgilendi ve 70’lerin sonlarında ring sporları ve Muay Thai ile tanıştı. Güney Pasifik, Kıtalararası ve Dünya şampiyonluğu gibi pek çok unvan kazandı ve bir öğrenciden şampiyona, eğiticiye ve daha sonra spor dünyasındaki bir yönetici statüsüne geçti. Stephan iki kez Avustralya Dövüş Sanatları ödülünü kazandı ve Tayland eşdeğeri sunuldu. Ayrıca, Kuzey QLD Spor Şahsiyeti Ödülünü kazandı ve dövüş kariyeri boyunca hem Almanya hem de Avustralya’yı temsil etti.

  Ringlerde geçirdiği 15 yıldan sonra emekli oldu ve 1995 yılında General Vorayudh Mesommonta tarafından WMC’ye ve IFMA’ya katılması istendi. IFMA Genel Sekreteri ve WMC Başkan vekili pozisyonunu sürdüren Stephan Fox, birçok kişi tarafından Muay Thai’nin yükselişindeki başlıca etkenlerden biri olarak değerlendirmektedir. Son birkaç yılda, Stephan Fox, Muay Thai’yi SportAccord, IWGA, FISU tarafından tanınan ve birçok Olimpik ve Olimpik olmayan spor karşılaşmalarına dâhil ederek mevcut dünya statüsünü yükseltmeye yardımcı olmuştur.

  Stephan, yorumcu ve TV şöhreti olarak 100’ü aşkın TV şovunun bir parçası olmuştur. The Biggest Loser Asia’da ünlü bir çalıştırıcı, The Contender Asia’nın akıl hocası, ev sahibi, Emmy’ye aday gösterilen The Challenger Muay Thai adlı programda akıl hocası, sunucusu ve ev sahipliği yapmıştır. ESPN, Star Sports, Fox Sports ve TrueVisions’da gösterilen Muay Thai Fight Night gibi birçok Muay Thai TV şovunda yer almıştır. Blitz, International Kick-boxer, Martial Arts World ve Muay Thai World gibi uluslararası dövüş sanatları dergilerinin kapaklarında yer almıştır.

  Stephan, özellikle Tayland Krallığı Genel Meclisi Üyesi General Pichitr Kullavanijaya tarafından kurulan Uyuşturuculara Karşı Muay Thai (MAD) programı aracılığıyla gençlik gelişiminde etkili birçok yardım projesinde yer almaktadır. Program, çocukları sokaklardan alıp dövüş sanatlarının değerleriyle topluma yeniden kazandırmayı amaçlamaktadır. Stephan, Peace and Sport(Barış ve Spor) ile bağlantılı projelerde yoğun bir şekilde yer almaktadır. Stephan gençlerde çete üyeliği tehlikesi ve bu konudaki farkındalığı sağlamak, değiştirmek ve artırmak için IOC himayesinde “Sport is your Gang”(Spor sizin çeteniz) kampanyasının kurulmasına yardımcı olmuştur. Stephan’ın dâhil olduğu bir diğer isteklendirme kampanyası, dünyanın önde gelen Muay Thai şöhretleri ile birlikte, hayatlarında sıkıntı yaşayan gençlere doğru yolu bulmalarına yardımcı olmak için yapılan “Do good feel good”(İyilik Yap İyi Hisset) kampanyasıdır.

  BM Kadınları ve Muay Thai’nin Kadınlara Karşı Şiddete Son Verme (UNITE) kampanyası arasındaki işbirliğinin arkasındaki itici güçlerden biri oldu. Daha sonra 2014 yılında Belek’teki 2014 SportAccord Kongesinde “Spor sizin çeteniz” kampanyasına sporun gücünü kullanarak fark yarattığı için “Spirit of Sport” ödülü verildi.

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla