More

  Türkiye’de Muaythai Tarihi

  Türkiye Muay Thai

  Türkiye’de ilk çalışmalar İstanbul’da önce Hayrullah Camadan ve Ercan Gürgöze tarafından 1980’lerin başından itibaren başlatılmıştır.

  1982 yılında çeşitli spor kulüplerinde Hayrullah Camadan tarafından ilk Muay Thai ve Kick Boks çalışmalarına başlandı. 1986 yılında Cemal Çolak ve Camadan GYM sporcuları arasında ilk Kick boks karşılaşmaları yapılarak, Türkiye’de bu sporun dostça yapılabildiği gösterilmiş oldu.

  Hayrullah Camadan, 1990 yılında WMTA (World Muay Thai Association) Türkiye temsilcisi oldu. 1991 yılında Muay Thai (Tayland Boksu) Derneğini kurdu. Aynı yıl 1 Haziran’da İstanbul Caferağa Spor Kompleksinde Türkiye’de ilk uluslararası profesyonel Muay Thai galasını Murat Dodurga ile beraber gerçekleştirdi. Bu galada, o yılın dünyaca ünlü Tayland’lı Sing Phay Boune ve Fransa şampiyonu, Avrupa ikincisi Fikret Erdoğan’ın karşılaşması da yer aldı. Türkiye’deki bu ilk profesyonel galada, Camadan sporcularından Sungur Aydın Türkiye’nin ilk A Class sporcusu olarak yer aldı. Mehmet Civgin, Ömür Kamış, Tolga Saral, Gökhan Başoğlu bu gecedeki B Class dövüşen Camadan GYM sporcularıdır.

  Bu yılın Eylül ayında EMTA (European Muay Thai Association) nın davetlisi olarak beraber çalıştığı uluslararası koordinatör Murat Dodurga ile Amsterdam’da ki toplantıda yeraldı. Aynı yıl sporcusu Mehmet Civgin’i Avrupa şampiyonu Numbo ile Paris’te dövüştürdü. 1992-1997 yılları arasında birçok galaya imzasını attı. 1993 yılında sporcusu Birol Topuz’la Amsterdam’da EMTA toplantısına katıldı. Aynı yıl Detlef Turneo’nun başkanı olduğu IKBF Türkiye temsilcisi oldu. 1994 yılında Tayland’da kurulan IAMTF (International Amateur Muay Thai Federation) un İngiltere Temsilciliğine bağlanarak, IAMTF’nun Türkiye temsilcisi oldu. Amsterdam’da Chakuriki Gym’de Prof.Thom Harinck’ten öğrendiği bu sporun Türkiye’deki öncüsü oldu.

  Ercan Gürgöze yurtdışı eğitim ve staj süreçlerinde Kick boks ve Muay Thai dalları ile tanışarak bu spor dallarının çalışmalarını 1980 yılında Beşiktaş ilçesinde başlattı. Dövüşcüleri 1991-1995 yılları arasında yapılan muhtelif müsabakalara katılarak başarı elde ettiler. 2002 yılında yeniden camiaya geri dönerek, sırasıyla; 2003 yılında kurulan, Karete Federasyonu’na bağlı olarak kurulan Türkiye Muay Thai Spor Dalı bünyesinde iki yıl Merkez Hakem Kurulu üyeliği yaptı. Aynı süreçte İstanbul İli Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı, 2005 ve 2006 yıllarında Mücadele Sporları Federasyonu bünyesindeki Muay Thai Spor Dalı Teknik Komite ve Milli Takım Antrenörlüğü pozisyonlarında bulundu.

  1999’da Hasan Yıldız’ın IAMTF (Uluslararası Amatör Muay Thai Federasyonu) ve Tayland Büyükelçiliği ile birlikte girişimde bulunarak Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile nota yazdırılarak Muay Thai sporunu ülkemizde yasallaşması için çalışmalar başlattı. Bu süre içinde 1999’da İngiltere’nin Manchester kentinde yapılan Avrupa Muay Thai temsilciler toplantısına Hasan Yıldız katılarak Türkiye’de Muay Thai’nin Türkiye temsilciliği görevine atandı.

  2002 yılında Hasan Yıldız, Ömer Dağdelen, Engin Kısa ve Şahin Eroğlu’nun girişimleri ile Halil Durna’nın başkanı olduğu “Karate Federasyonu” çatısı altında “Amatör Muay Thai Spor Dalı” oluşturulmuştur. 2002 Yılında IAMTF Temsilcisi Hasan Yıldız ile Tayland Büyükelçiliği, Ankara Hilton Otelde Amatör Muay Thai gösteri müsabakalarını organize edildi. Aynı yıl içerisinde uluslararası şartları taşıdığından Muay Thai çalışma izni alınarak ilk Türkiye iller arası Muay Thai gösteri müsabakaları organize edildi. Federasyonun kurulması için Hasan Yıldız, Emekli Jandarma Albay Yaşar Ecel ile dosya hazırlanarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne verildi.

  2003-2004-2005 Yılarında Karate Federasyonu altına faaliyet gösteren Muay Thai, 2007 Yılının başlarında kurulmuş olan Türkiye Muay Thai Federasyonu 2007 yılından itibaren IFMA’ya tam üyeliğe kabul edilmiştir ve halen IFMA üyesidir.

  2007 Yılında yapılan IFMA Genel Kurul (Kongrede) Türkiye Muay Thai Federasyonu Başkanı Halil Durna Yönetim Kuruluna, Hasan Yıldız Avrupa Federasyonu Yönetim Kurulu ve EMF Asbaşkanlığı ve IFMA Kanunlar Komisyonuna, As Başkanımız Okşar Taştan, IFMA Hakem Teknik Kuruluna MHK Başkanımız Recep Yurtsever IFMA yan kurularında görev almışlardır.

  Türkiye genelinde yüzlerce kulüp ve özel salonlarda çalışılmakta olan Muay Thai sporu hemen hemen her semtte faaliyet imkânı bulmaktadır. Gerek federasyon ve gerekse il temsilcilikleri ile kulüpler ve derneklerin yıl içindeki faaliyetleri yüzlerce sayıyı bulmaktadır.

  Kaynaklar:
  http://www.muaythai.gov.tr/
  http://www.camadan.net
  http://www.borangym.com

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla