İçeriğe geç
Anasayfa » Muay Thai ya da Muaythai nasıl yazılır ?

Muay Thai ya da Muaythai nasıl yazılır ?

Muay Thai  sporunun adının gereksiz bir yazılış değişikliği bu işle az da olsa ilgilenenlerin dikkatini çekmiştir. Muay Thai kuruluşlarının sporu Olimpik yapma konusundaki çabalarını biliyoruz. İşte Muay Thai ismi de bir ülke adı içerdiğinden dolayı olimpik olamayacağı için WMC ve IFMA tarafından Muaythai olarak değiştirilmiştir. Resmi olarak Muaythai olarak yazılsa da Muay Thai ya da Muaythai olması bizim için pek bir şey değiştirmemektedir.

 

Dünya Muaythai Konseyi yaptığı açıklamada:

“Sporumuzun isminin Muaythai olduğunu  biliyor muydunuz?

Muay Thai’yi, GAISF uygulamamızın bir parçası olarak ve Olimpik harekete uygun olarak Muaythai olarak 1999’da resmen değiştirdik. Dünya Muaythai Konseyi, rüyamıza yardımcı olmak için “Muaythai”‘yi resmen onayladı.


2006 yılında Muay Thai IFMA ile SportAccord’a dâhil oldu, SportAccord şemsiyesi altında uluslararası Muay Thai’yi yöneten üye federasyon haline geldi. SportAccord’un şartlarından biri, hiçbir sporda kendi adıyla bir ülke ismi bulunmaması gerektiğiydi ve sonuç olarak IFMA sporun adını ‘Muay Thai’ den ‘Muaythai’ ye değişitirdi. Olimpiyat şartlarına uygun bir kelime haline gelmiş oldu.

Etiketler: