More

  Tay Yağları ve Tiger Balm

   Muay Thai dövüşçülerine savaş sırasında katlanmak zorunda oldukları acıyı ve rahatsızlığı göz ardı edebilecekleri öğretilir. Dövüşçüler sık sık bedenlerini rahipler tarafından kutsanmış losyonlarla kaplarlar. İşin bu inanç kısmından farklı olarak kullanılan losyonlar içerikleri nedeniyle kasların çabuk ısınmasına, gerginliğinin giderilmesine, ağrıların rahatlamasına ve dolaşımın hızlanmasına neden olmaktadır. Bunlara ek olarak vücuda gelen darbeleri azda olsa kaydırması ve ağrı duyarlılığını azaltması diğer faydalarıdır.

  Bu yağ ve merhemler reçetesizdir ve rahatça bulunurlar. Tamamen doğal olması nedeniyle tehlikeli değillerdir. Harici olarak uygulanmalıdır. Hamile ya da emziren bayanlar için önerilmez. Yaralara veya gözlerle teması önlenmelidir. Aşırı kullanımla çok nadir durumlarda cilt yoluyla vücut / kan dolaşımı içine girebilir. Bunun sonucu hafif böbrek ağrısı olabilir.

  Tay yağları ve linimentlerin içerikleri:

  % 1 mentol yağı
  % 31 metil salisilat
  % 95 alkol

  Su ve okaliptüs yağı gibi diğer doğal maddeler seyrek olarak da arnica özleri, Tay yağlarının bir parçasıdır.
  Müsabaka sonrası faydaları ise, ağrıları azaltması, burkulma ve incinmelere etkisi, kasları gevşetmesi, travmaya bağlı çürük ve morlukların tedavisidir.

   

   
   
   
  Tiger Balm
  Tiger Balm, kemik ve kas ağrılarını rahatlatıcı bir etki vererek tedavi eden dünyanın en ünlü bölgesel ağrı dindirici merhemlerinden biridir. Yukarıdaki Thai yağlarıyla benzer özellikleri olsa da tüm vücut için kullanıma uygun değildir. Tiger Balm Kâfur Ağacı, Mentol, Cajuput ve Karanfil yağı gibi Asya kıtasına has doğal bitkilerden elde edilmiş etkili ve aktif bir karışımdan oluşur. Hayvansal maddeler kesinlikle içermez.
  Tiger Balm tarihte Çin İmparatorları için özel olarak hazırlanmıştır. Çinli bitkisel tedavi uzman ve şifacıları tarafından yüzlerce yıl önce keşfedilen bu mucize bitkisel karışım günümüze kadar gelmektedir. Sonradan Tiger Balm adını alan bu formülün günümüze kadar gelmesinin sebebi Çinli bitkisel tedavi uzmanı Aw Chu Kin dir.

  En büyük amacı hastalarını bildiği en iyi yol ile tedavi etmek olan Aw Chu Kin, bütün ömrü boyunca hastalara etkili bir deva olacak çeşitli aktif karışımlar üzerinde çalışmıştır.

   Daha sonra nesilden nesile geçen bu özel formül Aw Chu Kin’in torunları tarafından Singapur’a getirilmiş ve oradan da tüm dünyada kullanılan bir bitkisel tedavi ürünü olarak ünlenmiştir. Tiger Balm’ın eşsiz formülasyonu size yumuşak ve rahatlatıcı bir ağrı kesici, gevşetici ve kan akışını hızlandırıcı bir etki verir.

  Aşırı yüklenme sonucu oluşan kas ağrılarında,
  Sırt ağrıları tedavisinde,
  Baş ağrılarında;
  Alerji ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığında,
  Sinüs tıkanıklığında,
  Enerji kaybı sonucu oluşan yorgunluklarda,
  Sivrisinek ve böcek ısırıklarında,
  Romatizmalarda,
  Burkulmalarda uygulanır.
  İçeriği:
  Kâfur Ağacı Yağı 25%,
  Mentol 10%,
  Cajuput Yağı 7%,
  Karanfil Yağı 5%,
  Dementolize Nane Yağı 6%,

  Tarçın Yağı 5%.

  Muay Thai’de, çürüklerin tedavisinde kullanılır. Kaval kemiği üzerindeki şişlikler veya kas gerginliği için özellikle uygundur. Kaplan merhemi, dövüş ve antrenmandan önce veya sonra masaj ile kullanabilir.

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.
  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  Related articles

  Araç çubuğuna atla