More

  Krabi Krabong

  Krabi Krabong Muay Thai’nin silah temelli disiplinidir. Sistem ana silahları; Eğri kılıç (Krabi) ve sopa (Krabong)’dır. Bu savaş sisteminde kullanılan diğer silahlar da vardır. Daab adı verilen korkutucu bir kılıç vardır. Etkili olması için iki daabi aynı anda kullanmak adettir. Saldırılara karşı savunmak için kullanılabilecek bir dizi kalkan vardır. Bunlar arasında loh, khehn ve dahng bulunur. Adı Plawng olan ucunda bir bıçak olan uzun bir sopa vardır.Bu dövüş sanatı silahları içerdiği için ünlüdür, ancak dirsekler, dizler, yumruklar, güreş ve tekmeler de kullanmaktadır. Tam bir mücadele sistemidir. Krabi Krabong’da yetenekli olabilmek için yıllarca çalışmak gereklidir.

  Bu eski Tay dövüş sanatına yeni başlayanlar, ana silahlarla başlayacak ve bunlar için bazı temel teknikleri öğreneceklerdir. Bu temel hareketlerde ustalaştıklarında, dansları öğrenmeye başlarlar (diğer dövüş sanatlarında kullanılan formlara veya kata’ya benzer şekilde). Yeterince yetenekli olduklarında kendilerini gösteri silahlarıyla ispatlamaya başlayabilirler.

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.
  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  Related articles

  Araç çubuğuna atla