More

  Tay Masajı

  Tarihi kökeni 2000 yıl öncesine dayanan ve geleneksel Tayland tıbbının 4 dalından biri olan Tay masajı (Nuad Bo-Ram olarak bilinir) hem bedensel hem de ruhen insanları rahatlatmayı amaçlayan bir doğu kültürü masaj tedavisidir.

  Birçok doğu kökenli masaj gibi Budist öğretilerden esinlenilmiştir. Vücutta enerji akışını temsil eden ‘Sen’ adlı enerji hattı boyunca masaj uygulanır. ‘Sen’ enerji hattı üzerinde avuç içi parmaklar ve dirsekler kullanılarak vücuttaki basınç gerilim dengesi kurulur.

  Tay masajı 4 temel ilkeyi içinde barındırır. Masaj yapılan kişi sırtüstü yatarken ön tarafına masaj uygulanır. Kişi her iki tarafı üzerinde yatarken yavaş bir şekilde vücudun her iki tarafına eş değerde masaj uygulanır. Masaj yapılan kişi yüzükoyun yatarken vücudun arka kısmına yavaş bir şekilde masaj uygulanır. Ayrıca oturma pozisyonu ile masaj döngüsü tamamlanır.

  Tay masajında ara vermeden ve yavaş hareketlerle belirli bir ritim yakalamak çok önemlidir. Vücudun iki farklı bölümüne masaj yapılırken, bölümler arası geçişe hazırlık için ardışık hareketlerle esneme tedavisi uygulanır. Tay masajı yüksek basınç ve düşük basınç uygulanmak üzere vücudu esnetme ve çakraları açma amacı taşımaktadır.

  Tay masajı da bölgeler arası farklılıklar taşır. Örneğin Kuzey (Chiangmai) bölgelerinde daha yumuşak bir stil uygulanırken güney bölgelerinde daha hızlı bir masaj tedavisi uygulanır.

  Tay masajında uygulayıcının vücut ağırlığını kullanarak masaj yapması ve sert bir zemin üzerinde masaj tedavisi uygulaması gerekir. Tay masajının süresi 1-2 saat aralığındadır. Masaj teknikleri içerisinde bazı sert pozisyonların tedavi uygulanan kişiye göre düzenlenmesi ve bir ön çalışma yapılması önemlidir. Tay masajı uygulanan kişinin giysilerini çıkarması gerekmez ve çoğu zaman kayganlaştırıcı gibi ek ürünler kullanılmaz.

  Tay Masajının Faydaları Nelerdir?

  • Vücudun enerji akışını düzenlemeyi amaç edinen Tay masajı vücudun esnekliğini ve hareket kapasitesini arttırır.
  • Sinir sistemini çalıştırırken kaslarda gevşeme ve rahatlamayı sağlar.
  • Vücut duruşunu düzenler.
  • Özellikle sporcuların yaşadığı kas spazmı ve yorgunluklarda tedavi edici özelliği vardır.
  • Kan dolaşımı ve lenf sistemini düzenlerken iç organları uyarıcıdır.
  • Romatizmal hastalıkları, eklem şişliklerini azaltır.

   

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla