More

  Muay Thai’de Başarının Sırları

  Hayatta her işte olduğu gibi başarılı bir dövüşçü olmak için de hedefinize odaklanmalısınız. Bu müsabakalarda olduğu kadar her bir antrenman için de geçerlidir ve zihinsel, fiziksel ve teknik tüm hazırlıkları içerir. Başarılı dövüşçülerin aşağıdaki özelliklerini inceleyin ve bunları kendiniz için uygulayın.
  Vizyon
  Herkesin hedefi birbirinden farklı olabilir. Muay Thai bize diğer sporlardan çok sayıda olasılık sunmaktadır. Muhteşem bir atletik vücut, rekabetçi bir kariyer ve şampiyon olmak, çalıştırıcı veya yönetici olarak para kazanma şansı hedefler arasında olabilir. Bazıları ise kendilerine güvenlerini arttırmak ve saldırganlıklarını veya streslerini azaltmak amacıyla egzersiz yapabilir. Muay Thai, bazı bireyler için hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır ve hayat için temel yaklaşımları haline gelir. Vizyonunuzu anladıktan sonra, hedeflerinizi ayrıntılı olarak gözünüzün önüne getirin. Ana hedefinize ulaştıktan sonra hayatınızın nasıl değişeceğini düşünün. Hedefinizi gerçeğe dönüştürmek için yapmanız gerekenleri gözünüzde canlandırın. Hedefinizi görselleştirebildiğiniz ölçüde, yapacaklarınızı doğru yönde organize edebilirsiniz.“Eylem olmadan vizyon bir rüyadır, vizyon olmadan eylem ise zaman geçirmektir. Eyleme sahip olan bir vizyon dünyayı değiştirebilir.” John Keats.
  Cesaret
  Olağanüstü hedefler cesaret gerektirir. İşlerinizi yapmanın yeni yollarını bulmaya ve alışkanlıklarınızı değiştirmeye hazır olmalısınız. Sadece kendi yolunu izlediğinizde arzuladığınız başarıyı elde edebilirsiniz. “Chok Dee” adlı filmde, Fransız dövüşçü Dida’nın hayatının bir bölümü anlatılıyor; Tayland’a çok fazla parası olmadan ve ne ile  karşılaşacağına dair pek bilgisi olmadan giden Dida, bir dövüşçü olarak hedefini başardı. O zamanlarda Tayland’daki spor salonlarında yabancı dövüşçü yetiştirme gibi bir gelenek olmadığından kariyerinin özel olarak değerlendirilmesi ve bu başarının sadece birkaç sporcu tarafından gerçekleştirildiğinin bilinmesi gereklidir. Danny Bill ve Ramon Dekkers’da bu dövüşçülerden bazılarıdır, sıkletlerindeki en iyi Taylandlı dövüşçülere karşı onların ülkesinde kayıtsız şartsız dövüşmüş ve kendilerini ispatlamışlardır. Unutmayın sadece kaybetmekten korkmadığınız zaman kazanabilirsiniz.
  Konsantrasyon
  Konsantrasyon, bezginlik duymadan fiziksel ve zihinsel enerjiyi tek bir noktaya sürekli uygulama yeteneğidir. Muay Thai’de de büyük amacınıza erişebilmek için başarıya tamamen odaklanmanız gerekir. Yol üzerinde dikkatinizi  dağıtacak birçok engel olacaktır. Bu engeller, hedefinizden gözlerinizi kaçırdığınızda gördüğünüz ürkütücü şeylerdir. Onların farkında olmalısınız ve onlardan kaçınmalısınız. Örnek olarak, bir dövüşçünün dövüşün hazırlık aşamasına tamamen yoğunlaşması çok önemlidir. Ailenize anlayış göstermeleri için planlarınızı açıklamanız gerekir, onların anlayışı size daha çok güç verecektir. Taylandlı ünlü dövüşçü Saiyok Pumpanmuang Rajadamnern Stadyumunda 3 farklı unvan sahibi bir dövüşçüdür. 2007’de Singmanee Sor Srisompong’a kaybetti. Dövüşten sonra organizatörler Saiyok’u aşağıladılar dövüşmeyi bırakmasını pazarcılık yapmasını önerdiler. Bir yıl sonra spora geri dönme kararı aldığında ailesi onu destekledi ve Lumpinee Stadyumu’nda organizatör olan Korgeneral Sukkhatat Pumphanmuang Saiyok’a yardım etmeye karar verdi. Dört yıl boyunca katıldığı hiçbir müsabakayı kaybetmedi ve birçok unvan elde etti. 291 dövüşün 243’ünü kazanan sporcu halen aktif olarak dövüş hayatını sürdürmektedir. Hayatlarında başarılı olan birçok insan bu şekilde örnek gösterilebilir.
   Saiyok Pumpanmuang

   

  Hırs

  Hiçbir dövüşçü, gerekli hırs olmadan başarılı olamaz. Motivasyon ve hırsınıza ne kadar odaklanırsanız, bir dövüşçü olarak kariyerinize de o derece odaklanabilirsiniz. Bazı ön koşullar değiştirilemez ve kabul edilmelidir. Bazı  sporcular, başlangıçta diğerlerinde daha yeteneklidir, teknikleri daha çabuk öğrenir veya güç,  hız ve dayanıklılık gibi performans değerleri daha iyi olabilir. Bazıları, diğerlerine göre daha iyi çalıştırıcılara ve salonlara sahip olabilir. Yine de, gerekli hırs olmadan başarılı bir dövüşçü olmak imkânsızdır. Zor bir başlangıç ​noktası ile karşı karşıya kalırsanız, hedefinize ulaşmanın biraz zaman alabileceğini unutmayın. Bununla birlikte hırsınız her zaman size yardım edecektir. Örneğin, bir yarışmada, hırsınız rakibinizden daha fazla hareket etmenizi, teknik uygulamanızı sağlayabilir ve bu da belirleyici bir avantaj olarak ortaya çıkabilir.

   
  Ruhsal Dayanıklılık
  Ruhsal dayanıklılık zorlu durumlar ve hayal kırıklıklarının içinden umarsızca sıyrılarak ve bunları yok sayarak hayata devam etmek anlamına gelmez. Zorlu yaşam olaylarını öylece atlatmak hiçbirimiz için gerçekçi değil. Ancak bunları hikâyemizin kendisi değil, zorlu bir parçası olarak görmek ve başa çıkmak için çaba sarf etmek her zaman mümkün. Hedefinize ulaşmada başarılı olmanızın uzun sürebileceğiniunutmayın. Örneğin, acemi bir dövüşçü yıllarca süren yoğun bir eğitimden sonra şampiyon olabiliyor. Bu nedenle, amacınızı küçük hedeflere bölerek ilerlemek daha mantıklıdır. İlerlemediğinizi hissettiğinizde çeşitli aşamalardan geçeceksiniz. Bu noktada  eğitiminizden vazgeçmeyin ya da ihmal etmeyin ve ayrıca amacınızı gözden kaçırmamanız da çok önemlidir. Amacınıza tutunun ve hayalinizi gerçekleştirmek için çalışın. Bir hedefe ulaşmak zorlaştıkça onu başarmak sizi
  daha çok memnun edecek. Ruhsal dayanıklılık özellikle sakatlıktan ya da kaybedilen müsabakalardan sonra çok önemlidir. Bir maç kaybettikten sonra da umutsuzluğa kapılmamalı, hatalardan ders çıkarılmalı ve bu şekilde gelişim sağlanacağı unutulmamalıdır.
   
  Disiplin
  Disiplin, yeteneği beceriye dönüştüren şekillendirici bir ateştir. Gerekli disiplin olmadan, Muay Thai’de büyük bir hedef elde edilemez. Zaman zaman yoğun bir şekilde eğitim almak önemli değildir, süreklilik önemlidir. Kısa süreli, örneğin Tayland’da bir eğitim kampında birkaç hafta gibi daha yoğun bir eğitim faydalı olabilir. Bununla birlikte, belirleyici olan şey, eğitiminizin düzenli aralıklarla devam etmesidir. Muay Thai dövüşçüleri, yıllar süren disiplinli ve yoğun antrenmanlar yaparlar ve ancak bu şekilde yüksek performans seviyelerine ulaşabilirler.
  Özgüven
  Başaracağınıza inanmalısınız. Başkalarının görüşlerinden rahatsız olmayın, hedeflerinizden ve yolunuzdan uzaklaşmayın. Hedefinize ulaşabileceğinizden ve bu yol boyunca elinizden gelen her şeyi vereceğinizden emin olun. Bu da bir yarışmada son derece önemlidir, çünkü kendi gücünüzle ilgili bilgi size gerekli özgüveni verecektir. Bir şampiyon olabilmek için, hiç kimse size inanmadığında kendinize inanmanız gerekir. Kendinize inanmaya başlayana kadar, kendinize ait bir hayatınız olmayacak.
  Saygı
  Muay Thai’deki hedeflerinize antrenörünüz, antrenman grubunuz, aile ve arkadaşlarınızın desteğiyle ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Saygı Muay Thai dövüşçüsünün temel bir özelliğidir. Müsabakalarda rakibinize saygı göstermelisiniz, zira hedeflerinize bir rakip olmadan da ulaşamazsınız. Rakibiniz de müsabakalar için hazırlanırken sizinle benzer aşamalardan geçtiğini unutmayın. Bu yüzden müsabakalardan sonra sıklıkla dövüşçüler arasında dostça bir kucaklaşma görürüz. Muay Thai’de dövüşçülerin birbirlerine ne kadar çok saygı gösterdiklerini fark edeceksiniz. Ayrıca, birbirleriyle yoğun rekabet içerisinde olan dövüşçülerin çoğunun zamanla iyi arkadaş olduklarını görebilirsiniz.
  Fedakârlık
  Pek çok insan diğerlerinin boşa harcadığı zamanı kullanarak öne geçer. Rekabetçi ve hırslı bir boksör olarak başarılı olmak hayatınızın diğer yönlerinde fedakârlıklar yapmak gerektirir. Örneğin, partiler ve kötü alışkanlıklar ile uzun geceler geçirmeniz durumunda başarılı bir sporcu olmanız beklenemez. Gençliğinize güvenerek hepsini bir arada yapabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak belirli bir zaman sonra ağır gelmeye başlayacaktır. Vücut aşırı alkol ve kendini yenileyememesi nedeniyle yıpranacak ve daha çabuk yorulacak, sakatlanacak, zarar görecektir. Sağlıklı bir yaşam tarzı vücudu yoğun bir eğitimin birkaç yıllığına tahammül edecek bir konumagetirir. Yeme alışkanlıklarına göre, uygun bir diyet ve optimum vücut ağırlığınızı optimum mücadele ağırlığınıza yakın tutmanız önemlidir. Eğer bir dövüşçü mücadeleden önce çok fazla kilo vermek zorunda kalırsa, vücuda ekstra stres yüklenecek, yorgun düşecek ver gerçek performansınızı gösteremeyeceksiniz böylece tüm zamanınız ve çalışmalarınız boşa gidecek. Eminim tüm dövüşçüleri en çok zorlayan kısım budur. Bu yüzden büyük başarıların büyük fedakârlıklar gerektirdiğini asla unutmayın.
   Öğrenme İsteği
  Yeteneklerini yeterli gören, yeni teknikler ve taktikler öğrenme isteği olmayan sporcular kendilerini geliştirme ve kendilerinin en iyi versiyonu olma şansını kaybeder. Muay Thai’de başarılı bir kariyer için sporcunun öğrenmek istemesi ve soru sorması başarının temel gerekliliklerindendir.
  Alçakgönüllülük

  İyi bir dövüşçü alçakgönüllü olmalıdır. Sıcakkanlı, nazik ve tevazu sahibi ünlü sporcuları tanımak gerçekten zevklidir. Muay Thai aracılığıyla kazanılan fiziksel üstünlük, yararlı işler için kullanılmalı, zorbalık için
  kullanılmamalıdır. İnsanın en büyüğü, en yüksek mevkide iken tevazu gösteren, kudret sahibi iken affeden ve kuvvetli olduğu vakit adaletle hareket edendir

  Kaynak: Delp, Christoph Muay Thai Basics (2005)
  Tarafımdan eklemeler yaparak uyarlanmıştır.

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla