More

  Muay Thai Çalışmanın 10 Büyük Faydası

  Gün geçtikçe Muay Thai’nin popüleritesi artmaktadır. Bir dövüş sporu olarak, formda kalma aracı olarak, fiziksel gelişim için ve psikolojik birçok yararı bulunmaktadır. İster beyaz yakalı bir çalışan veya yönetici, ister profesyonel bir sporcu, isterseniz ağır iş yapan bir işçi olun ne iş yaparsanız yapın Muay Thai’de kendinizi geliştirebileceğiniz, size fayda sağlayacak birçok sebep bulabilirsiniz. Bunlardan bazılarını sıralayalım.

  Adriana Lima
  Muay Thai çalışan Hollywood ünlüleri

  1. Kendinizi savunmayı öğrenirsiniz. Aslında bir savaş sporu öğreneceksiniz, kendinizi savunmaya mecbur olduğunuz anlarda en kısa ve en etkili yöntemle bunu yapabileceğinizden şüpheniz olmasın.

  2. Tüm uzuv ve eklemlerini kullandığınız çalışmalar sayesinde koordinasyonunuz, dengeniz ve esnekliğiniz gelişecek.

  3. Zinde ve fit bir vücuda sahip olacaksınız. Her antrenmanınızda ortalama 600-800 kalori yakmış olacaksınız. Metabolizmanız hızlanacak ve kilo vermeye başlayacaksınız. Haftalar içerisinde vücut kompozisyonunuzdaki değişimi fark edeceksiniz. Aerobik antrenmanlar sayesinde kadriyovasküler sisteminiz kuvvetlenecek. Hastalıklara daha az duyarlı hale geleceksiniz. Güçlü ve çevik olacaksınız. Antrenmanlarınızdaki çeşitli egzersizler sayesinde bugüne kadar sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz kaslarınız harekete geçecek. Atletik bir bedene sahip olacaksınız. Taylandlı dövüşçüler gibi güçlü bir merkez bölgeye sahip, baklavalı, fit bir vücuda sahip olmayı kim istemez ki.

  4. Özgüveninizi kazanacaksınız. Her çalışmanızda ufak ufak farklı korkularınızı yenecek ve farklı hedeflere ulaşacaksınız. Kendinizdeki gelişimi, isterseniz neler yapabileceğinizi fark edeceksiniz. Böylece kişisel şüpheleriniz kaybolacak ve gündelik yaşamınızda daha fazla risk almaya başlayacaksınız. Fight Club’da üstat Tyler’ın söylediği gibi “Eğer hiç kavga etmemişsen kendini tanıman ne kadar mümkün? Hiçbir yara izim olmadan ölmek istemiyorum”. Unutmayın hayat korkak, zayıf ve güvensiz olmak için çok kısa.

  5. Saygı kazanacaksınız. Kendine ve başkalarına saygı göstermek günümüz toplumunda nadir görülen insan davranışlarıdır fakat Muay Thai kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Sporun kazandırdığı öz disiplin ve rekabet sayesinde kendinizi nasıl kontrol edeceğinizi ve rakibiniz olmasına rağmen diğer insanlara saygı duymayı öğreneceksiniz.

  6. Hayatınızda planlı hareket etmenizi sağlar. Muay Thai size sistemli çalışma alışkanlığı kazandırarak günlük hayatınızda da planlı hareket etmenizi sağlar.

  7. Stresinizi alır. Şehir hayatının zorluklarından, işinizin stresinden bıktınız. Sabahtan akşama kadar çalışıyorsunuz, tüm evi çekip çeviriyorsunuz. Oturarak ya da ağır bir işte çalışıyorsunuz. Bedeniniz bitkin, ama en çok da kafanız. Sizin terapiniz Muay Thai olacak. Antrenman sonunda bedensel olarak daha güçlü ve zihinsel olarak capcanlı ve rahatlamış hissedeceksiniz.

  8. Sosyalleştirir. Muay Thai eğitimi size farklı insanlarla tanışma ve sosyalleşme fırsatı verir. Bu, özgüveninizi ve benlik saygısını artırmak için mükemmel bir yoldur.

  9. Zihinsel uyanıklığınız arttırır. Muay Thai strateji ile ilgilidir; Zihniniz, kendinizi rakibinizin saldırılarından korumaya ve onu yere sermeye yardımcı olacak yeni taktikler düşünmek üzere eğitilecektir.

  10. Uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzak tutar. Spor, alkol, uyuşturucu veya sigara gibi aldatıcı stres gidericilerinin yerini alabilir. Rehabilitasyonda uyuşturucu bağımlılığında ve depresyon tedavilerinde başarılı olabilir. Böylece bağışıklık sistemi savunma stratejisini tekrar düzenleyerek toparlayabilir.

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.
  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  Related articles

  Araç çubuğuna atla