More

  Bruce Lee Muay Thai çalıştı mı?

   

  Bruce Lee, JKD ve Muay Thai: Dan Inosanto ile Eski Bir Röportaj
  muay thai

  Dan Inosanto (d. 24 Temmuz 1936) Bruce Lee’nin Jeet Kune Do hocası lisansı verdiği 4 öğrencisinden biridir.

  Guro Dan Inosanto, 1970’lerin başından beri  Ajarn Chai Sirisute’un yakın dostu ve Muay Thai’de öğrencisi . Inosanto, hem Los Angeles akademisinde hem de dünyada seminerler aracılığıyla Muay Thai’yi öğretir ve sonrasında ABD Tayland Boks Kurumu, Başkan Yardımcılığı ünvanına terfi eder.  Muay Thai hakkında röportajında şunları aktarmıştır:

  “Taylandlı öğrencim Nyom Pibolnakarim ilk kez beni Muay Thai ve Kabri Kabrong ile 1974’te tanıştırdı. O zamanlar California’nın Torrance’deki Kali Akademisi adlı bir okul açmıştım. Nyom, Kali ve Jun Fan’daki öğrencimdi, fakat kum torbasını diğer öğrencilerimden daha sert tekmelediğini görmüştüm. Muay Thai’yı yaptığını fark ettiğimde bana Muay Thai ve Kabri Kabrong’un sanatını öğretip öğretmeyeceğini sordum.

  muay thai
  Dan Insonato ve Brucee Lee

  1978’de Ajarn Chai ile tanıştım. Ajarn Chai hakkında bir şeyler duymuştum ancak Ajarn Chai’nin öğrencilerinin bir kısmının Ted LucayLucay’ın öğrencileri ile birlikte yarıştığı bir kickboks maçına katılıncaya kadar onunla karşılaşamadım. Öğrencilerimden biri beni Ajarn Chai ile tanıştırdı. 1978’de kendisinden benim için bir seminer düzenlemesini istedim ve grubum için kısa bir seminer verdi. Çok etkilendim. Daha sonra Muay Thai bünyesinde düzenli olarak eğitime başladım ve o günden beri Ajarn Chai ile beraber çalışıyorum. Muay Thai’yi işlevsel ve büyüleyici buldum.

  muay thai

  Ajarn Chai  beni ilk kez  Pomona’daki kampta ve arka bahçesinde eğitmeye başladı. Reggie Jackson, Mike Goldbach, Donnie Boyd vardı. O zaman sadece dövüşçüleri eğitiyordu. Dövüşçü değildim, ama beni dövüşçü gibi eğitti, böylece dövüşçünün kardiyovasküler durum ve ağrı açısından nasıl hissettiğini anlayabiliyordum. Ajarn Chai bana dövüşçüleri nasıl eğiteceğimi ve bana dövüş stratejisini öğretti. Muay Thai’ye geç başlamıştım, 43 yaşındaydım.

  Muay Thai’nin Jeet Kune Do’nun bir parçası olduğunu söylemek yanlış. İnsanlar tüm sistemleri alıp Jeet Kune Do’ya koymazlar. JKD’nin kişinin kendi kişisel ifadesi olması gerekiyordu. Tıpkı bir dönem ödevi yazıyormuşsunuz gibi. Farklı kitapları çıkarır ve bunlara atıfta bulunursunuz, ancak kitabın tamamını kopyalayamazsınız. Ancak bibliyografyasına koyabilirsiniz.

  Fakat Sifu Bruce (Lee) Muay Thai’nin etkisinde kaldı. Tayland’ın standartlarına göre doğru mu yanlış mı yapıyordu bu farklı bir konu, ancak Muay Thai’nin özünü eğitimine koymaya çalıştı.

  Sifu Bruce, kişisel savaş ifadesi dediği şeyi yapmaya çalışıyordu. Notlarına bakarsanız farklı dövüş sanatlarını araştırdığını göreceksiniz. Tae Kwon Do, Shotokan, Boks, Savate ve Muay Thai gibi dövüş sanatlarının güçlü ve zayıf yanlarını listeledi. Muay Thai gerçekten sevdiği sistemlerden biriydi… Güçlü arka bacak, dirsek ve diz kullanımından etkilenmiştir. Ancak Muay Thai’da o kadar zamanı yoktu, o yüzden derine inerek araştırma şansı olmadı ama Muay Thai tekniklerini Jeet Kune Do kişisel ifadesine ekledi. Onu kopyaladığı doğrudur. ”

   

  muay thai
  Bruce Lee’nin çizimleri

  ” 1995 yılında baktığım zaman Lee, Muay Thai’yi keşfetti ama belki de bildiği çok ayrıntılı değildi, eğittiğimde Taylandlıların nasıl yaptığını tam olarak bilmiyorduk. Futboldan aldığımız köpük darbe yastığı kullanıyorduk ki bunu Tay darbe yastıklarından görüp kopyaladık. Ama bizim tutuşumuz yanlıştı, avuçiçi Taylandılılar gibi dışa doğru değil içeriye bakıyordu. Ajarn Chai ve Nyom’un eğitimine başladıktan sonra hatamızı düzelttik. ”

  muay thai
  Ajarn Chai ve Insonato

  “Öğrencilerimin beş alanda eğitilmesini tercih ediyorum: Silat sanatı, Filipin sanatı, Jun Fan, Muay Thai ve Shoot. Ama derslerimde Muay Thai, Jeet Kune Do sınıfından ayrı olarak öğretilir.”

  muay thai
  Bruce Jun Fan Lee (Lee Jun Fan) d. 27 Kasım 1940, San Francisco – ö. 20 Temmuz 1973, Hong Kong
  Huzur içinde yat…
  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla