More

  Diz Vuruş Teknikleri Rehberi

   Konu diz vuruşları olunca hiçbir dövüş sanatı Muay Thai’ye yaklaşamaz. Yüzyıllardır çalışılan diz ve dirsek teknikleri bu sporun ringlerin kralı olmasını sağlamıştır. Ringlerde “8 uzuv sanatı” olan bu dövüş sanatında dizler birer mızrak, dirsekler birer balta gibi rakibin işini en kısa sürede bitirecek silahlardır. Kaburgalardan bacakara hatta kafaya kadar diz teknikleri ile zarar verilemeyecek bir uzuv yoktur.
  Diz diyince Dieselnoi akla gelir

  Diz vuruşlarınızı geliştirmeniz süphesiz bu sporda sizi daha farklı seviyelere çıkartacaktır. En çok kullanılan teknikleri hep beraber inceleyelim.

  Düz Diz Vuruşu (Khao Trong)

  Şüphesiz en çok kullanılan ve en basit tekniklerden birisidir. Basiti en iyi yapanlar mutlaka başarılı olurlar. Basitliği nedeniyle genelde ilk öğretilen tekniklerdendir. Teknik orta mesafede rakibe yaklaşarak,kayarak yada yakın mesafede clinch’de kalça geriye çekilip alan yaratılarak uygulanabilir. Hedef rakibin üst karın bölgesidir.  Göğüs kafesinede sağlam vuruşlar etkili olacaktır. Vuruşun gücü kalçalarda üretilen ileri itiş ve ayaklar ile yukarı doğru yapılan yükselişinden gelir.

  Mızrak gibi bir diz vuruşu için bazı kritik noktalara dikkat çekmek istiyorum. Destek ayağı gücün yerden aktarımı için parmak ucunda  ve düz olmalı, diz vurulan taraftaki kol momentum ve denge için diz ile beraber aksi yönde geriye hareket etmeli, çene daima kapalı olmalı, üst beden yeterince geriye yatmalı, vurulan diz tarafındaki ayak ise dizden dışa doğru yere yatay çevirilerek daha uzun bir mesafeye vuruş sağlanmalıdır. Tabiki güçü bir vuruş için kalça sıkı olmalı, yukarı ve ileri hareketiyle vuruş yapılmalıdır.

  Kavisli Diz Vuruşu (Khao Khong)

  Bu vuruş sıklıkla kullanılan bir diğer vuruş şeklidir. Yakın mesafede yada clinch sırasında rakiple göğüs göğüse iken uygulanır. Düz ve çapraz vuruşlar yapmaya yeterli alan bulunmaması durumunda uygulanabilecek en iyi tekniktir. Düz vuruş kadar etkili olmasada rakibi yıpratıcı bir tekniktir. Hedef rakibin kaburgaları, dış oblikler ve yan kalça yani vücudun yan kısımlarıdır.

  Çapraz Diz Vuruşu (Khao Chiang)

  Düz diz vuruşunda olduğu gibi çapraz diz vuruşu da orta ve yakın mesafede, clinchde veya dışında uygulanabilir bir tekniktir. . Düz vuruştan farklı diz ileri ve dıştan içe doğru yükselerek vurulur. Gövde geriye eğilmez. Rakibin gövdesi, kaburgaları ve hatta latismus dorsi hedef alınır.
  Fotoğraf: http://8limbs.us/muay-thai-thailand/dieselnoi-instruction-muay-thai-knee-greatness

  Yatay Diz Vuruşu (Khao Tat)  Diğer vuruşlardan biraz farklıdır. Daha iyi bir denge gereklidir. Etkili bir saldırı ve aynı zamanda savunma tekniğidir. Diğer teknikler gibi başlanır fakat diz yere paralel konuma gelir ve vurulan tarafa doğru kalça ve destek ayağı çevirilerek güç sağlanır.  Hedef rakibin gövdesidir.Çoğu sporcu bu vuruştan sonra açık vermemek ve dengesini bozmamak için dizini rakibin bel seviyesinde kaval kemiğini yatay bir şekilde yaslayıp bir eliyle rakibin kolu yada boynundan tutarak savunma yapar. Bu savunmaya Khao La denilmektedir. Vuruş esnasında serbest olan diğer el ile çene korunmalıdır.

  Uzun Diz Vuruşu (Khao Yao)

   
  Uzun diz vuruşu, aslında uzun mesafeden başlatılabilen birkaç diz tekniğinden biridir. Belirli bir mesafeden ileri doğru hızlı ve patlayıcı bir şekilde ve sonunda düz ve çapraz bir biçimde uygulanır. Açı ve ileri momentum nedeniyle teknik genellikle rakibin orta bölümünü hedef alır. Teknik yukarı yönde olduğundan rakip eğer geri kaçar ve teknik havada kalırsa ileri hareket sayesinde devam ettirilerek diz yukarıdan aşağıya kalça ve vücut ağırlığı ile itilerek vuruş yapılabilir.

  Uçarak Diz Vuruşu (Khao Loi)

  Bu listedeki en zor tekniklerden birisidir. Rakibin dengesi bozulduğunda, eğildiğinde sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Sadece Muay Thai’de değil bu tekniğe izin veren başta MMA olmak üzere tüm dövüş sporlarında sıklıkla uygulanır. Sıçrayarak kalça ile yerden muazzam bir kuvvet üretilir ve diz eğer rakibi bulursa muhtemelen bayıltacaktır.

  Uyluğa Diz Vuruşu (Khao Noi)

   
  Clinchde uygulanan bir tekniktir. Rakibin iç uyluğuna kısa ve keskin bir biçimde yapılan bir vuruştur. Kısa vuruşlar da olsa rakibin bacağını zayıflatıp hareket kabiliyetini azaltmak için oldukça etkilidir. Bu teknik ile eğer clinchde rakip size sıkıca sarılmış ve kilitlenmişseniz, bir açık bulamıyorsanız rakibin odağını dağıtarak kurtulabilir, dirsek vuruşları için boşluk bulup rakibinizi indirebilirsiniz.
   

  Kısa Diz Vuruşu (Khao Kratai)

   
  Clinchde uygulanır. Kısa vuruşlarda olduğu gibi bu vuruşda rakibin bacaklarını hedef alır. Diğerinden farklı olarak iç uyluk yerine uyluğun ön kısmına seri vuruşlar yapılır. Bu vuruşlar keskin acı verir. Bu da rakibin pozisyonunu değiştirmesine sebep olurken, bu sırada size clinchden çıkma ve vuruş yapma fırsatı verir. Seri vuruşlar yapılırken rakibin size vuruş yapmasınada izin vermediğiniz için aynı zamanda bir savunma tekniği olarak sayılabilir.
   

  Basarak Diz Vuruşu (Khao Yeab)

   
  Bu teknik daha fazla beceri ve zamanlama gerektirir. Bu yüzden sık kullanılan bir teknik değildir. Öndeki ayakla rakibin uyluğuna basıp destek alarak sıçrayip diğer dizle hedefe vuruş gerçekleştirilir. Hedef özellikle yüz ve çenedir.
  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla