More

  En İyi Muaythai Filmleri

  Beyaz perdede bol miktarda boks ve mma filmi bulunuyor. Muaythai filmlerinin sayısı diğerlerine göre oldukça az olsa da bizi izlerken gaza getirecek oldukça film var. Bazılarının konusu muaythai iken bazılarındada muaythai içeren sahneler bulunmakta. Bu filmlerden bazıları ülkemizde yayınlanmamış bazılarında ise Türkçe altyazı yada dublaj bulunmuyor. Listemize başlayalım.

  Kana Kan (Kickboxer) – 1989

  Kurt, ağabeyi Eric’in Kickbox Dünya Şampiyonu olması sonrasında Tayland’a gider.  Eric bir muaythai müsabakasında rakibi nakmuay Tong po tarafından sağlam bir şekilde dayak yer ve felç geçirir. Kurt abisinin intikamını almak için and içer. (Tong Po! Tong Po! Tong Po! )

  Muay Thai Chaiya (Muaythai Fighter) – 2007

  Adları Piak, Pao ve Samor olan birlikte ufak bir köyde büyümüş olan  üç gencin ortak bir hayali vardır, ringlerdeki en iyi dövüşçü olmak. Bu hayalleri için Bangkok’a giderler ve başlarından geçen olaylar anlatılır.

  Ong Bak : Muaythai Savaşçısı – 2003

  Serinin yıldızı Tony Jaa’yı anlatmama gerek yok sanırım. 2003 yapımı film muaythai’nin tüm güzelliklerini içeren eşsiz ve kült olmuş bir yapım. Konusuna gelince kutsal Buda heykelinin başı, Ong-Bak, bulunduğu köyden çalınır ve halk bu hırsızlığın laneti ile sefalet içine sürüklenir. Zira, Buda heykelinin köye bereket getirdiğine ve köyü koruduğuna inanılmaktadır. Köy halkı genç Ting’i seçerek, Bangkok’a gidip heykelin başını köye geri getirmesi için görevlendirir. Ting bu zorlu görevde yer altı dünyasında ayakta kalmak için bildiği dövüş tekniklerini sonuna kadar kullanacaktır…

  Ong Bak 2 – 2008

  Küçük yaştayken ailesi öldürülmüş bir çocuk olan Tien, öksüz ve yetim olarak büyür. Hırsızlar tarafından büyütülen ve çalmayı öğrenen Tien, savaşmayı da öğrenmesi sayesinde, krallık şövalyelerinden biri olur ve intikam zamanı gelir. Kendisini büyütenlerinde yardımıyla ailesini öldürenlerin peşine düşer..

  Ong Bak 3 – 2010

  Serinin yeni filmi bir önceki filmin kaldığı yerden devam etmektedir. Tien kurtulmadan önce yakalanmış ve ölene kadar dövülmüş sonrasında da Kana Khone köyüne ulaşmıştır. Artık meditasyona vakit ayırmalı ve Karmasıyla hesaplaşma zamanıdır. Ama ezeli rakipleri onu son bir dövüş için rahat bırakmayacaktır. Akılalmaz dövüş sahneleri ile dolu bir film sizleri bekliyor.

  Bangkok Knockout – Nakavt Vuruşu – 2010

  Bir grup dövüş sanatları öğrencisi tekrar toplanmak üzere bir binada buluştukları sırada bir bomba patlar. Daha sonra uyandıklarında, bazı arkadaşlarının kaçırıldıklarını ve kendilerinin peşinde suikastçilerin olduğunu anlarlar. Artık hayatta kalabilmek ve arkadaşlarını kurtarabilmek için yapabilecekleri tek şey dövüşmektir.

  Tom Yum Goong – Koruyucu – 2005

  Bir festival esnasında şeytani bir Asyalı çete, Kham’ın sahibi olduğu fil ve yavrusunu kaçırır. Onları Avustralya’da Sidney’e götürür. Kham da fillerin peşinden Avustralya’ya, hiç bilmediği bu yabancı ülkeye gider ve her şeye rağmen filleri kurtarmaya çalışır.

  Tom Yum Goong 2 – Koruyucu 2 – 2013

  Fil kampının sahibi olan adam öldürülünce bu olayın baş şüphelisi olarak Kham görülmektedir. Kham hem polislerden hemde bu cinayetin intikamını almak isteyen kişilerden kaçmaktadır. Aradan kısa bir süre geçmiştir ve Kham’ın şansı birden döner. Tayland’a gönderilmiş olan bir ajan LC Kham’a yardım edecektir.

  Chok-Dee – 2005

  Ünlü Fransız-Cezayirli muaythai dövüşçüsü Dida’nın hayatını gerçek olaylarla anlatan bu filmi mutlaka izleyin. Başrolü efsane Ramon Dekkers’ı 2 kez mağlup etmiş bir dövüşçü olan Dida Diafat’ın kendisi oynuyor.

  Bu arada Chok-Dee Tayca iyi şanslar anlamında kullanılır.

  Born to Fight – Özgürlük Dövüşü – 2004

  Polis memuru Deaw, büyük bir uyuşturucu mafyasının peşindeyken çıkan çatışmada ortağı hayatını kaybeder.Bunun üzerine işi bırakan Deaw, kız kardeşi ile birlikte Devlet tarafından koruma altına alınmış bir kampa giderek burada hayatlarını sürdürmeye çalışırlar, Deaw, için her şey yoluna girmek üzereyken bulunduğu kamp gerillalar tarafından saldırıya uğrayınca her şey alt üst olur..Filmde ayrıca Somrak Khamsing gibi tanıdık dövüşçüleride görebilirsiniz.

  Dynamite Warrior – Ateş Savaşçıları – 2006

  Ailesinin vücudu dövmelerle kaplı gizli bir katil tarafından öldürülmesinden sonra Zieng kendini katilleri bulmaya adar. Kahramanımız, ailesini katleden kişilerin aynı zamanda at ve sığır hırsızları olduğunu da öğrendiğinde, bu kişilerin saklandığı yere gitmeye ve çalınan hayvanları köylülere iade etmeye karar verir.

  Oyuncular arasında gelmiş geçmiş en iyi muaythai dövüşçüsü olarak gösterilen Samart Payakaroon’da bulunuyor.

  Kickboxer : Vengeance – Kana Kan : İntikam – 2016

  California’nın Venice kentinde yaşamakta olan Eric Sloane (Darren Shahlavi) ve Kurt Sloane (Alain Moussi) kardeşler, aile büyüklerinin kuşaklardır yaptığı gibi dövüş sporları ile ilgilenmektedirler. Karatede dünya şampiyonluğu kazanmış olan büyük kardeş Eric, bir organizatörün yönlendirmesi ile kardeşi Kurt’un bütün itirazlarına rağmen Tayland’daki, Muay Thai şampiyonu Tong Po (Dave Bautista) ile dövüşmeye gidecektir. Fakat bu maçta trajik bir şekilde hayatını kaybedecektir. Her zaman abisinin gölgesinde kalmış olan Kurt ise bu olay sonrasında abisinin akıl hocalığını yapmış dövüş üstadı Durand’ın (Jean-Claude Van Damme) öğrencisi olacaktır. Kurt, acımasız dövüşçüden abisinin intikamını alabilmesi için Durand’ın zorlu eğitimine tabii kalacaktır.

  Samurai of Ayutthaya : Yamada – Savaşçı – 2010

  Film Tayland’ın Ayutthaya devrinde kuzey eyaletlerinden birine vali olmayı başaran Japon bir maceracı olan Yamada Nagamasa’nın hayatını konu alıyor. Filmi bizim için çekici yapan en büyük unsur ise dünyada muaythai denince akla ilk gelen isimlerden olan Buakaw Benchamek’in filmde rol alması.

  Legend of the Broken Sword Hero – Thong Dee Fun Khao – 2017

  Başrolünü Buakaw Benchamek’in oynadığı muhteşem bir film daha fakat ne yazıkki Türkçe altyazı veya Türkçe Dublaj şuanda yok.

  Film Thonburi devrinde Kral Taksin‘in generallerinden olan Phraya Phichai (1741 yılında doğan biri)’nin hikayesini anlatıyor.

  Çocukluğundan beri Muaythai’yi seven ve başarılı bir dövüşçü olan Chai birçok ustadan eğitim alır. Günün birinde Thiang adında bir ustadan eğitim almak için evini terk eder. Ustanın en gözde dövüşçüsü olur ve Thong Dee adını alır. Thong Dee “Beyaz Diş” yada “Dişleri Beyaz” gibi bir anlama gelmektedir. Eski çağlarda insanlar keyif verici bir madde olan Seylan Kaşusu çiğnediklerinden dişleri siyah olurdu. Chai bunu yapmadığı için dişleri beyaz anlamına gelen bu ismi almıştır. 1942’de kullanımı yasaklanmıştır. Hikayeyi burada kısa kesiyorum. Siam ve Burma savaşlarında komutan olan Thong Dee iki elinde bulunan kılıçlardan biri kırılmasına rağmen dövüşerek, muaythai teknikleri ve kılıç darbeleri ile savaşı kazanır ve Kırık Kılıçlı Kahraman lakabını alır.

  Beautiful Boxer – 2004

  Cinsiyet değiştirme ameliyatı masrafları için dövüşen nakmuay Nong Toom (Parinya Charoenphol)’un hayatını anlatan ve kendisinin oynadığı bir yapım. Birçok uluslararası ödüle sahip bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

  Ring Girls – 2005

  Beş Amerikalı kadın dövüşçü Master Toddy ile birlikte beş Tay kadın dövüşçüyle karşılaşmak için hazırlanıyorlar. Batı doğuya karşı. Aralarında Gina Carano’nunda olduğu dövüşçülerin bu gerçek macerasını izlemelisiniz.

   

  Sizinde eklemek istediğiniz yapımlar varsa yazımız güncellenecektir. Okuduğunuz için teşekkürler.

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.
  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  Related articles

  Araç çubuğuna atla