More

  Teep Teknikleri

  Dönerek dirsek vuruşu, zıplayarak diz vuruşu gibi havalı tekniklerinden olmasa da dairesel tekme ve yatay dirsek vuruşu kadar etkili ve Muay Thai’nin simgesi olan tekniklerindendir. Özellikle Tay dövüşçülerin çalışmalarında en önemli ve üzerinde durulan vuruşlar teeplerdir. Teknik bir Tay dövüşçü ile karşılaşırsanız teepin ne kadar faydalı ve güçlü bir teknik olduğunun farkına varırsınız.

  Boksda sol direk yada “jab” ne ise Muay Thai’de Teep odur. Dövüşün anahtarıdır. Teep, hem bir savunma hem de bir saldırı tekniğidir. Fiziksel hasarından daha çok rakibe psikolojik baskı kurarak dövüş stratejisini yani oyununu bozmada önemli bir rol oynayabilir.

  Tuzak ya da ön teknik olarak mükemmeldir. Daha sağlam bir vuruş için teep vuruyormuş gibi onu aldatarak rakibin açık vermesini sağlayabileceğiniz gibi, vuruşu gerçekleştirdikten sonra rakibin duruşunu bozup verdiği açıklardan faydalanabilirsiniz.

  muaythai
  2004 K-1 Max Buakaw vs Masato

  Daha iyi bir teep tekniği için şunlara dikkat etmelisiniz.

  -Destek ayağınızın ucunda yükselin. Bu sizin daha fazla güç üretmenize ve bacağınızı daha uzağa uzatabilmenize yardımcı olacaktır.

  -Dizinizi göğsünüze doğru çekin ve daha sonra vuruş yapın. Buda sizin vuruş gücünüzü arttıracaktır.

  -Diz vuruşlarınızda olduğu gibi vuruş esnasında kalçanızı ileriye doğru itin. Vuruşu sadece bacaklarınızla yapmadığınızı unutmayın.

  -Vuruşunuz bir yumruk tekniği gibi ani olmalı ve vuruştan sonra önceki duruşunuza dönmelisiniz (Başka bir vuruş için hazırlık yapmıyorsanız ). Kendinizi öne savurmayın ve dengenizi bozmamaya gayret edin. Antrenmanlarınızda bol bol teep çalıştıktan sonra dengenizi kaybetmemeyi öğreneceksiniz.

  -Vuruş esnasında vurduğunuz bacağınız tarafındaki kolunuzu denge için geriye savurun. Daha dengeli ve güçlü bir vuruş için doğru duruş önemlidir.

  Şimdi beraber farklı teep vuruş tekniklerini inceleyelim. Fakat unutmayın önce basit olana odaklanın ve en iyisini yapın.

  muaythai


  Ön Tekme / Teep Trong / Push – Front Kick

  muaythai
  Basit ve etkili bir tekniktir. Savunma ve saldırı için kullanılabilir. Dövüş duruşunuzda öndeki yada arkadaki ayağınızla vuruş yapabilirsiniz. Öndeki bacak ile yapılan vuruş genellikle boksdaki jab vuruşu ile kıyaslanır. Jab a kıyasla teep daha fazla hasar verecektir. Öndeki bacakla yapılan vuruş daha hızlı iken arkadaki bacakla yapılan daha fazla hasar vericidir.
  Saldırıya geçmeye hazırlanan rakibinizi kontra bir atakla durdurup kendinizden uzaklaştırabilir, dengesini bozabilirsiniz. Tekniğin mekaniği, hızı ve zamanlaması oldukça önemlidir. Rakip eğer ayağınızı yakalarsa kendinizi kurtarmak için kısa bir zamanınız var. Dizinizi içe doğru çevirip ayağınızı kurtarabilirsiniz ya da patlayıcı bir şekilde rakibin yakaladığı ayakla rakibin üzerine gidip rakibi tekrar itebilirsiniz. Tabiki amaç yakalanmayacak şekilde vuruşu yapmak üzere kendimizi eğitmektir. Bu vuruşta hedef alt karın,  solar plexus yada biraz üzeri olabilir. Muay Thai dövüşlerinde öndeki bacakla yapılan vuruşlar hızlı olması sebebiyle rakip atağa kalkmak üzere iken uyluğuna, dizine kısa ve keskin vuruşlar yapılarak savunma amaçlı olarak sıkça uygulanır.
  Arka bacakla yapılan teepin en büyük avantajı ise beklenmeyen bir teknik oluşudur. Vuruş yapılış anında dairesel tekme ile karıştırıldığından rakip kendini yandan gelecek tekmeye odaklarken merkez bölgesini boş bırakır. Böylece kolaylıkla teep ile rakibe güçlü bir vuruş yapılabilir. Usta Saenchai’nin sembol tekniklerinden birisidir.
  muay thai


  Yan Tekme / Teep Khang / Side Push Kick

  muaythai

  Şüphesiz en iyi hız , güç oranına sahip teep vuruşu teep khangdır. Genellikle öndeki bacak ile uygulanır. Teep tronga göre uzak mesafeye vuruş yapılabilir ve rakip itilebilir. Bu tekniğin en iyi uygulayıcılarından biri gelmiş geçmiş en iyi Muay Thai dövüşçüsü olarak gösterilen Samart Payakaroon’dur.

  Tekniği uygularken kalçanızı yeterince yana döndürmeniz gerekirken sonuç olarak diz kapağınız teep trongdaki gibi yukarıyı değil yanı gösterecektir. İşte bu vuruş formu daha uzağa vuruş yapabilmeyi ve tekmeye daha fazla ağırlık ve güç aktarmanızı sağlayacaktır. Bu teknikte uzmanlaşarak ringi rakibinize dar edebilirsiniz.

   

  Surata Ön Tekme / Teep Top / The Slapping Push Kick

  muay thai

   

  Ringde nadiren kullanılan fakat en etkili tekniklerden biridir. Diz göğüse kadar kaldırılır ve ayak pençesi ya da tabanı ile rakibin yüzüne doğru destek bacağı ve kalça kuvveti ile itilir. Diğer kol ile denge sağlanır. Hedef yüz, omuzlar veya üst göğüs kısmı olabilir.

  Rakip için küçük düşürücü bir vuruştur. Tay kültüründe ayak vücudun en pis ve değersiz yeri olarak görülürken baş kısmı ise kutsaldır.

  Genellikle daha çok boks teknikleri uygulayan rakiplere karşı orta mesafeden omuzlar ve yüzü hedef alınarak uygulanır.

  Zıplayarak Ön Tekme / Kradot Teep 

  Zıplayarak yapılan tüm teknikler gibi zıplayarak teep vuruşuda bu vuruşlar arasında en havalısıdır. Zıplama ile elde edilen momentum ile daha sert vuruşlar yapılabilir. Zıpladıktan sonra bacak değiştirip diğer bacakla vuruş yapıldığında rakip şaşıracak ve açık verecektir. Tekniğin savunulması zorlaşacaktır.

  Tüm zıplayarak yapılan vuruşlarda olduğu gibi bu vuruş içinde zamanlama ve mesafe kontrolü çok önemlidir. Saenchai’nin sembol tekniklerinden biriside bu tekniktir fakat kendisi bu tekniği rakibin suratına teep vurarak (Teep Top) bitirir.

   

   

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla