More

  Muay Thai Süpürme (Kwad) Teknikleri

  Süpürmek (Kwad) ya da rakibi yere düşürmek müsabakada hakemleri etkilemenin, rakibin moralini bozmanın ve kondisyonunu düşürmenin en etkili yollarındandır. Kesinlikle uzun tekrarlar yapılarak çalışılmalı ve her Muay Thai dövüşçüsü bu teknikleri cephaneliğine eklemelidir. Diğer dövüş sanatları disiplinleri ile Muay Thai’yi ayıran tekniklerdir. Farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Aldatıcı tekniklerle, tekme yakalayarak, kontra tekniklerle, clinch esnasında yapılan süpürme teknikleri vardır. Bunlardan bazılarını beraber inceleyelim.

  Yakalayarak Süpürme Teknikleri


  Bu teknikte tekme yakalandıktan sonra yukarıya doğru kaldırılır, gerideki ayakla geriye doğru bir adım atılır, bu sırada rakibin bacağı diğer elle tutulur, öndeki ayakla içeriye bir adım atılır ve gerideki ayakla rakibin kalf altına tekme ile ya da uyluğuna diz vuruşu ile rakip süpürülür. Saenchai genelde süpürmelerde farklı bir vuruş uygular, rakipleri genelde kendisinden uzun ve ağır olduğu için tekmeyi olabildiğince yukarıya kaldırıp rakibe yaklaşır ve destek ayağına arkadan kanca vuruşu şeklinde çelme takar. Bunu aşağıda izleyebilirsiniz.


  Bu teknikte rakibin tekmesi yönünde dışa bir adım atılarak tekme boşa çıkarılır ve koltuk altına alınarak yakalanır, rakibin bacağı yukarıya kaldırılarak rakibe doğru bir adım atılır ve destek bacağına gerideki ayakla tekme atılarak süpürülür.

  Bu teknik için kısaca ikinci tekniğin destek ayağına dıştan tekme ile yapılan süpürme tekniği diyebiliriz.


  Aldatarak Süpürme Teknikleri

  Sık kullanılan tekniklerden biri olan bu teknikte eğer rakip sürekli alt seviye tekmelere blok alıyorsa fazladan dışa bir adım atılarak rakibin destek ayağına arkasından alt seviye tekme atılarak düşürülür. Burada ipucu öndeki ayağın rakibin öndeki ayağının olduğu yere , yani blok için bacağını kaldırdığı noktaya basılarak destek ayağına vurulmasıdır. Bu teknik eğer rakip ayağını yerden çok fazla kaldırıyorsa aşağıdaki şekilde de yapılabilir. Rakibin öndeki bacağına vuruyormuş gibi yapıp aslında destek ayağına vurularak düşürülür.

  Çok sık ringlerde göremediğimiz tekniklerden biri Seanchai’nin bu tekniğidir. Öndeki bacağa fake tekme gösteren Saenchai rakip blok için ayağını kaldırınca kalçasını dıştan rakibe yaslayıp rakibi çevirerek düşürür. Ustalık ve zeka gerektiren üst düzey bir tekniktir.


  Kontra Süpürme Teknikleri

  Ayağınız önde rakibe yakalanmışsanız rakip muhtemelen alt seviye bir tekme ile sizi yakalamak isteyecektir, sizde burada olduğu gibi rakibi destek ayağından kontra yakalayarak dengesini bozabilirsiniz.

  Eğer rakip sürekli bir orta yada alt seviye teknik uyguluyorsa bunu sezip dışa bir adım ile rakibin destek ayağını yakalayabilirsiniz.

  Düz diz vuruşu ile gelen rakibinizin destek ayağına dıştan bir vuruş ile buradaki gibi rakibin dengesini bozabilirsiniz.

  Rakibiniz boks ağırlıklı dövüşüyorsa , kombinasyonlarla üzerinize geliyorsa çok basit bir teknikle öndeki ayağına vurup dengesini kolaylıkla bozabilirsiniz. Sangmanee nasıl yapıldığını çok iyi göstermiş.


  Clinch Süpürme Teknikleri

  Clinch sırasında teknik uygulamak yeni başlayanlar için oldukça zordur. Gelin beraber bu esnada en çok hangi süpürme tekniklerin uygulandığını inceleyelim. Sıklıkça aktif dövüşen en iyi clinch dövüşçüsü olan Petchboonchu’yu göreceğiz.

   

  Clinchde de müsabakanın diğer anlarında olduğu gibi ayaklarınızı bitişik tutmamaya çalışın. Dengeniz kolayca bozulur. Rakibi bu şekilde yakaladığınızda kollarından ya da omzundan çekerken ayaklarından kolaylıkla süpürebilirsiniz.

   

  Clinchde elleriniz rakibin omuzlarında ya da boynundayken size diz vurmaya çalışan rakibin destek ayağına ya da bacaklarının arasına bir adım attıktan sonra kalça ve omzunuzla dönerek rakibi düşürebilirsiniz.

  Destek ayağına çelme takarak düşürebilirsiniz. Bilek ve kalf arasındaki bölgeden dengesini bozmanız daha kolay olacaktır.

  Rakibin beline sarılmış durumdaysanız ellerinizi sıkıca kenetleyip kalçadan dönerek rakibi atabilirsiniz.

  Clinchde rakibi belinden kavramışsanız, gücünüz yetiyor ise anlık ayaklarını yerden kesebiliyorsanız rahatça çevirip fırlatabilirsiniz.

  Rakip clinch sırasında boyundan tutmuş (full tie) ve yandan diz vuruşu yapıyorken dizini alttan kavrayıp  adımla dönerek rakibi fırlatabilirsiniz.

  Pakorn ve Petchboonchu arasındaki müsabakada Pakorn defalarca rakibini süpürdü ve neredeyse yerden kaldırmadı. Petchboonchu en iyi muay khao yani clinch ve diz dövüşçülerinden biri, fakat Pakorn rakibinin diz darbelerine izin vermemek için çalışsada müsabakayı puanla kaybetmişti.

   

   

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla