More

  Sagat Petchyindee – Street Fighter

  Sagat Petchyindee (gerçek adı Sakat Phonpimai, doğum tarihi 30 Kasım 1957) profesyonel boks ve muaythai dövüşçüsü, antrenör. Muaythainin titanlarından olan emekli dövüşçü 3 Lumpini, 3 Rajadamnern, Dünya Muaythai ve Kickboks şampiyonudur.


  Evli ve üç çocuk sahibi şampiyon sporcu ailenin on çocuğundan yedincisi olarak dünyaya gelmiş. Spora 11 yaşında muaythai dövüşçüsü kardeşlerinden Saksout ile evde çalışarak ve evinin yakınlarındaki tapınakta rahiplerden teknikler öğrenerek başladı. Daha sonra Bangkok’da Petchyindee muaythai kampında antrenmanlarına devam etti ve kariyerini burada sonlandırdı.

  Muaythai ve kickboksta 317 dövüşte 266 galibiyet, 40 mağlubiyet, 11 beraberliği bulunan efsanevi dövüşçü maçlarının 151’ini nakavtla kazanmış.

  Profesyonel boksta çıktığı 14 maçın 12 sini kazanmış bunların 9’unuda nakavtla bitirmiş. Zaten efsane dövüşçü kendisini toymat (muay mat) stili bir dövüşçü olarak nitelendirmiş ve nakavtlarının çoğunu güçlü yumrukları ile kazanmıştır. (Muaythai dövüş stillerini anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.) Büyük efsane Samart ile yaptığı sparring muaythai’de viral videolardandır.

  Kariyerinin en zor anlarını muhtemelen kendisi gibi efsanevi bir altın çağ dövüşçüsü olan Dieselnoi ile olan 3 dövüşünde yaşamış.  Bu dövüşlerden ikisini kazanarak ne kadar iyi bir dövüşçü olduğunu zaten göstermiş.

  Kendi zamanının diğer güçlü dövüşçüleri olan Kitty Sor Thanikul, Wangwanlup Mature, Samart Prasanmirt gibi dövüşçülere karşı kazanmayı başarmıştır.

  Sakad maçlarından önce sergilediği muhteşem Ram Muay’ı (Dövüş Dansı) ile  yıllarca Best Ram Muay ödülünü almıştır. Dövüş dansı yıllarca kamplarda örnek olarak gösterilmiştir.

  Dünyaca bilinen ünlü dövüş oyunu Street Fighter’ın karakterlerinden Sagat ünlü dövüşçüden esinlenerek yaratılmıştır. Sagat , kendi kampında ve kariyeri boyunca ayrılmadığı Petchyindee kampında eğitim vererek muaythai hayatını sürdürmektedir.

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla