More

  Ramon Dekkers

   

  ramon dekkers

  Ramon “The Diamond” Dekkers (d. 4 Eylül 1969, Breda, Kuzey Brabant, Hollanda – ö. 27 Şubat 2013), Hollandalı kickbokscu sekiz kez Muay Thai Dünya Şampiyonudur. “Yılın Muay Thai Dövüşçüsü” olarak seçilen Tayland’daki ilk yabancı sporcudur.  Ödül, Tayland’ın başbakanı General Chatichai Choonhavan tarafından 15 Eylül 1990 tarihinde kendisine sunulmuştur.  Spora yaptığı hizmetlerden dolayı Tayland Kraliyet Ailesi tarafından 2013’de Kraliyet Nişanı almıştır.

   

  ramon dekkers

  Tayland’da onların kurallarıyla onlara karşı dövüşen ilk batılılardandır. Antrenörlüğünü ünlü Cor Hemmers yapmıştır. Tayland’da dövüştüğü sıralarda promotörü olan Songchai tarafından en sert ve işlenmesi en zor maden olduğundan dolayı “Daimond” yani elmas lakabı verilmiştir. Sert tarzı ve yumruk kombinasyonları nedeniyle “Tayboksun Tyson’ı” ya da ” Mini Tyson”  olarak da anılmıştır. Taylandlılar ise ona rakiplerini ölümcül yumruk darbeleriyle boğduğu için “Ay Mat Khanghanarok” yani “Cehennem Türbini” (The Turbine from Hell) demişlerdir.

   

  ramon dekkers
  ramon dekkers

  Dirsek ve diz vuruşlarını kullanmayı pek tercih etmeyen sporcu sert yumruklarını alçak seviye tekmelerle birleştiren kombinasyonlarla Hollanda kick boksunun en önde gelen temsilcilerindendi. Tayland’da 50′ ye yakın dövüşe çıkmıştır. 27 Kasım 1990’da Issara Sakkreerin’ya karşı müsabakasında ünlü Lumpini Stadyumu Şampiyonluğunu kıl payı kaçırmıştır. Müsabaka öncesi Wai Kru dansı yapmayı reddettiği için puan kaybı yaşamıştır. Neden hiç wai kru yapmadınız şeklindeki soruya ileride “Ben dans etmeye değil dövüşmeye geldim.” diyerek cevap vermiştir. Kaybettiği bir çok müsabaka Muay Thai ve kick boksun puanlama farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

  ramon dekkers

  Dekkers’in en önemli rakibi, birden fazla Lumpinee şampiyonu ve yaşayan efsane Coban Lookchaomaesaitong’du. 21 Nisan 1991’de ilk karşılaşmalarında Dekkers sol kroşe ile kendini yerde buldu ve kaybetti. Muay Thai tarihinin en büyük rekabetlerinden biri olan bu karşılaşma 1991-1993 yılları arasında gerçekleşecek dört dövüşün ilkiydi. İkinci müsabakada Dekkers sansasyonel nakavtıyla  dikkat çekti. Üçüncü dövüşte beş yorucu rounddan sonra hakem kararıyla yenildi, ancak dördüncü ve final mücadelesini Fransa’da kazandı. Böylece rekabet 2-2 berabere sona ermiş oldu. Coban ve Dekkers rekabeti dünya çapında Muay Thai hayranları tarafından tüm zamanların en büyük rekabeti olarak değerlendirilmektedir.

   

  Memleketi Breda’da 27 Şubat 2013’te bisiklete binerken geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.Ünlü rapci Eminem’in Till I Collapse şarkısı eşliğinde hazırlanmış videosu ile gaza getiren dövüş tarzı ile bir nesli peşinden sürükleyen, dövüş sanatları konusunda ilham kaynağı olan efsane dövüşçü huzur içinde yatsın.

  Ünvanları:

  1987 MTBN Dutch Featherweight Champion
  1988 EMTA European Featherweight Champion
  1988 NKBB European Super featherweight Champion
  1989 IMTA World Lightweight Champion
  1990 IMF World Light welterweight Champion (2 title defenses)
  1992 WMTA World Light welterweight Champion (1 title defense)
  1995 WMTA World Welterweight Champion
  1996 WPKL World Super welterweight Champion (2 title defenses)

   

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.
  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  Related articles

  Araç çubuğuna atla