More

  Antrenör ve Salon Ekipmanları Rehberi

  Tay Tekme Yastıkları – Pao

   

  Paolar antrenman için en gerekli ekipmanlardır. Yumruk, diz, dirsek teknikleride tekme ile birlikte rahatça çalışılabildiğinden diğer donanımlara gereksinim duyulmadan çalışılabilir. Hedefe karşı hız, güç ve teknik antrenmanlarda kullanılır. Muay Thai’yi diğer dövüş sporlarından ayıran bir antrenman tekniğidir. Muay Thai’den esinlenilerek diğer dövüş sporlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Spor salonlarında kullanabileceğiniz birkaç çift bulunabileceği gibi kendinize ait bir çifte sahip olmak en iyisidir. Geleneksel olarak dikdörtgen iki pao ile çalışılır. Arkalarında kolunuza göre ayarlayabileceğiniz kayışlar bulunmaktadır. Yenilerine tekme atmak sert olduğu için zordur fakat zamanla yumuşayacaklardır. Paoyu tutan çalıştırıcıya tekmenin şiddetini emerek koruma sağlar. Bu korumayı sağlayan yastığın içerisindeki dolgu maddesidir ve kalitesiz padler bu yüzden tutan kişiye zarar verebilir.

   

  Buakaw

  İnternetten araştırdığınızda farklı ebat ve şekillerde birçok tekme yastığı görebilirsiniz. Daha farklı şekillere sahip hibrid darbe yastıkları da bulunmaktadır. Bunlar daha ince oldukları için ve şekilleri itibariyle tekme çalışmak için iyi sayılmazlar. Eğer standart paolarınız varsa ikincil olarak farklı çalışmalarda kullanmak üzere bunları tercih edebilirsiniz. Tayland’da birçok çalıştırıcı bir standart pao ve bir boks elliği ya da hibrid yastıklardan kullanmaktadır. Tekmelerde ellerinizi nasıl paralel ve birlikte tutacağınızı bilmelisiniz. Bu yüzden sadece tecrübeli tutucular kullanmalıdır.

  Bir diğer önemli nokta kavistir. Düz yastıklar ilk birkaç ay tekmelemek için sert olacaktır. Fakat eğri yastıkları tekmelemek daha kolaydır. Kavisli tasarlanan bir yastık satın alıp hemen rahatça kullanabilirsiniz. Ömürleri düz olanlara göre biraz daha kısa olabilir. İnternetten satın alırken dikkat etmeniz gereken bir konu darbe yastıklarının çift değil tek olarak satılmasıdır. İki tane yerine kargodan yalnızca bir yastık çıktığında şaşırmamak için dikkatli olun. Eğer ön kollarınızda hissettiğiniz darbenin şiddeti artmışsa yeni bir darbe yastığı almanın zamanı gelmiş demektir. Ayrıca zamanla tekmelerin etkisiyle yastığın orta kısmındaki dolgular yukarıya ve aşağıya doğru itilir, dikişleri patlar ve dolgu maddeleri dışarıya çıkmaya başlar. Bu da kendimize zarar vermeden önce yeni bir çifte sahip olmamız gerektiğini gösterir.

   

  Saenchai

   

  Farklı kişilere tekme attırırken cilt yoluyla yayılabilecek bazı bulaşmaları engellemek için tekme yastıkları silinmelidir. Ayrıca daha uzun süre dayanmalarını istiyorsak tıpkı deri eldivenler gibi nemli kalmalarını engellemeli yani kurutmalıyız. Deriye zarar vermeyecek bazı dezenfektanlar ile de temizleyebilirsiniz.

  Boks Ellikleri

   

  Boks teknikleri ve birleşimleri çalışılırken kullanılır. Kullanım amacı kuvvet ve hız olabilir. Boks lapası olarak da adlandırılır. Muay Thai çalışmalarını için gerekli değildir fakat yumruk tekniklerini geliştirmek için mutlaka kullanılmalıdır. Tay tekme yastıkları ağır olduğundan çalıştırıcılar ile karşı teknikler uygulamak zordur. Boks ellikleri ile hızlı şekilde savunma ve saldırı çalışılabilir. Ufak oluşları nedeniyle yumrukların hedefe odağını arttırır. Düz, çukur ve uzun çeşitleri bulunur. Genel olarak bu elliklerin çukur olanları tercih edilmektedir. Bunun sebebi yumruğun hedefe tam oturmasıdır. Daha önce bahsettiğim gibi genelde Muay Thai çalışmalarında bir boks elliği ve bir tay darbe yastığı kullanılmaktadır. Etkili bir saldırı birleşiminde darbe yastığı ile tekmelere, ellik ile etkili yumruklara odaklanılabilir. Bir sporcunun yeteneklerini geliştirmek bu donanımlardan daha çok çalıştırıcının yeteneklerine bağlıdır.

  Alçak Tekme Yastıkları

  Pornsanae Sitmonchai

  Alçak seviye tekme çalışmak için kullanılır. Geniş bir alana sahiptir. Antrenörler uyluk kemikleri üzerinde tutarak alçak tekme güç, hız ve tekniğinin gelişmesi için sporcuları çalıştırırlar. Genellikle diğer ele boks elliği takılarak yumruk ve alçak tekme birleşimleri çalışılır. Düz ve kavisli çeşitleri vardır.

  Uyluk Koruyucular

   

  Uyluğunuzun etrafında giyilen ve bacak üzerine gelen darbeyi büyük miktarda emen yastıklardır. Sporcunun çalışabileceği birleşimleri arttırır. Tay yastıkları veya boks ellikleri kullanırken alt seviye tekmelerlede rahatça birleşimler çalışılabilir. En mükemmeli bir çift tay yastığı ile kullanmak olacaktır. Çoğu eğitmen hareketini yavaşlattığı için ve genelde alt tekmeler sol bacağa atıldığından sadece sol uyluk koruyucuyu kullanmaktadır. Yinede bu sizin tercihinize kalmıştır.

  Karın Yastıkları

  Petchboonchu FA Group

  Eğiticilerin sıklıkla kullandığı bir eğitim aracıdır. Kaval kemiği koruyucu, karın yastığı ve tay darbe yastıkları birleşimi eğiticiler tarafından en çok kullanılan birleşimdir. Teep, diz, tekme vuruşlarının etkisinin bir kısmını emmesi için kullanılır. Vücuda yumruk vuruşları için de kullanılır.

  Vücut Koruyucular

  Karın yastıklarından daha geniş bir koruma alanına sahiptir. Üst vücudu da kapsamaktadır. Karın yastıklarına göre daha fazla hareket genişliği sağlar. Vücuda karşı yapılan tüm tekniklerde fazladan koruma sağlaması için tasarlanmıştır. Amatör müsabakalarda kullanılan vücut koruyuculardan daha fazla koruyucu dolgu malzeme içerdiğinden darbeleri daha iyi emer.

  Kum Torbaları

  Kum torbaları size ellik ya da darbe yastıkları tutacak birine ihtiyacınız olmadan çalışma yapmanızı sağlayan eğitim araçlarıdır. Muay Thai’nin ve spor salonlarının vazgeçilmezidir. Zamanla yumruklarınızı güçlendirir ve kaval kemiği kondisyonunu arttırır. Ritim ve zamanlamanızı geliştirir. Kendi kendinize vuruş ve savunma birleşimlerinizi geliştirebilirsiniz. Vücudunuzun kalp-damar fonksiyonlarını geliştirir.

  Biz isim olarak kum torbası desek de gerçekten kum ile doldurulan torbalar ile çalışmak çok zor ve tehlikelidir. Eklemlere zarar verebilir veya ezilmelere sebep olabilir. Torbalar genellikle kesilmiş kumaş, gazete kâğıdı gibi karışımlarla doldurulmaktadır. Torbaya vuruşlarınızın etkisi ve yerçekimi kuvveti sayesinde malzemeler torbanın altına doğru kayacaktır. Bu yüzden torbaların üst kısımlarının daha yumuşak alt kısımlarının daha sert olduğunu görürsünüz. Bugünkü Muay Thai torbalarının çoğunda kullanılan malzeme öğütülmüş kumaştır.

  Yeni başlayan biri daha hafif kum torbaları ile çalışabilir. Genellikle ideal olan kendi ağırlığınızın yarısı ağırlığında bir torba ile çalışmaktır.

  Farklı teknikleri uygulayabileceğiniz farklı ebat ve şekillerde kum torbaları kullanılmaktadır.

  Klasik Kum Torbası

   

  Her salonda mutlaka bulunan kum torbalarıdır. Ağırlıkları doldurulan malzemeye göre değişir. Muay Thai çalışması için en uygun torbalardandır. Vuruşunuz sonrasında oluşan salınım ile daha iyi teknik uygulayabilir ve ayak hareketlerinizi geliştirebilirsiniz. Torbanın ağırlığı sallanma hızını belirleyecektir. Eğitim kalitesi açısından çok ağır ya da çok hafif olmamalıdır. Alçak seviye tekmeleri çalışmaya uygun değildir fakat astığınız zinciri biraz uzatıp yere yaklaştırarak bu problemi çözebilirsiniz. Aparkat tekniklerini uygun açıya sahip olmadığından uygulayamamak bir diğer dezavantajdır.

  Uzun (Muz) Kum Torbası

   

  Alçak seviye tekmeler için uygun bir kum torbasıdır. Yumruk ve alt tekme birleşimlerini geliştirmek için kullanılabilir. Uzun, ağır ve sert bir torba olduğu için salınımı çok azdır. Klasik torbaların yanında ek olarak kullanılabilir. Kaval kemiği dayanıklılığını arttıracaktır.  Dezavantajları orta seviye tekmeler için uygun olmamasıdır. Yerçekimi ve darbelerin etkisiyle alt kısımları çok sert olabilir.  Damla Şekilli Torbalar

  Farklı açılardan vuruş yapmanıza imkân tanıyan eşsiz bir şekle sahiptir. Muay Thai’de diz ve dirsek vuruşları çalışmak için mükemmeldir. Boks teknikleri için de özellikle kroşe ve aparkat çalışmaları için uygundur. Geniş yapısı nedeniyle salınımı azdır fakat orta seviye vücuda atılan tekmelerde çok iyi bir his verir. Alt seviye tekmelerin uygulanamaması bir dezavantajdır.

  Su Dolu Torbalar

  Son zamanlarda damla şekilli torbaların gerçekten su ile doldurulan olan bir türü özellikle boksörler arasında popülerleşmiştir. Ufak olanları çok fazla salınım yaparken büyük olanları neredeyse yerinden kımıldamamaktadır. Kum torbalarının aksine su ile dolu olduğundan eklemlere daha az yük biner ve gerçek bir yumruk hissi verir. Kum torbalarındaki zamanla alt kısmının sertleşmesi gibi bir sorunu yoktur. Büyük olanları güç geliştirmeye yardımcı olmak için gerekli direnci sağlar. Kasıtlı olarak kesici ya da delici bir aletle zarar verilmediği sürece uzun yıllar dayanabilir. Dezavantajları vücut seviyesi yumruk ve alt seviye tekme atılamamasıdır.

  Açılı Kum Torbaları

  Üst gövde şeklinde tasarlanmışlardır. Yumruk birleşimleri için uygundur. Açısı sayesinde aparkat vuruşları yapılabilir. Muz torbaları ile damla şekilli torbalar arasında iyi bir seçenektir. Muz torbalar kadar sert olmamalı fakat damla şekilli torbalar kadar yumuşak da olmamalıdır. Şekli nedeniyle salınımı azdır. Uzun olan çeşitleri ile alçak seviye tekmeler de çalışılabilir.

  Hız Topları ve Çift Taraflı Torbalar

   

  Her iki torbada benzer ve farklı özelliklere sahiptir. En belirgin faydaları hızınızı arttırmalarıdır. Vurdukça hızla gidip gelen torbalar el göz koordinasyonunu geliştirir. İsabetliliği arttırır. Ritim ve zamanlamayı geliştirir. Hız topları iyi bir omuz egzersizidir, kas dayanıklılığını arttırır. Hız topları çalışırken gardınızı yukarda tutmaya yardımcı olur. Özellikle çift taraflı torbalar savunma reflekslerinizi geliştirir. Lastiklerindeki gerginliği arttırmak topun size tepki hızını arttıracaktır. Geleneksel Muay Thai çalışmalarının bir parçası olmasa da yumruk teknikleriniz için çok faydalıdır egzersizlerdir.

  Ayaklı Torbalar

  Kum torbası asamıyorsanız ayaklı torbalar iyi bir seçenek olabilir. Taşınması rahat ve kolaydır. Sentetik deri, vinil, kauçuk veya birleşimlerinde imal edilir ve dayanıklıdır. Kardiyo egzersizler için muhteşemdir. Ayarlanabilir yüksekliğe sahip olanlar ya da uzun olanlar ile tüm teknikler çalışılabilir. BOB denilen insan figürlü çeşitleri vücudun farklı alanlarına hedeq çalışmaları yapmak için ilgi çekici olabilir. Kötü yanı bu torbalara sınırlı güç uygulayabilmenizdir. Sert darbeler karşısında devrilebilirler. Bu yüzden Muay Thai ve boks çalışmaları için uygun değildir. Karate, Kung Fu gibi sporlar için kullanılırlar.

  Duvara Monte Torbalar

  Duvara bağlı torbalarla yumruk ve dirsek vuruşları ve birleşimleri mükemmel biçimde çalışılabilir. Tüm yumruk ve dirsek teknikleri için kullanışlıdır fakat en gerekli donanım değildir. Eğer tüm gerekli çalışma araç gereçlerine sahipseniz ekstra olarak bulundurabilirsiniz.

   

  Onur Alp
  Onur Alphttp://www.muaythai.com.tr
  Muay Thai ile ilgili Türkçe kaynak eksikliği nedeniyle ve bilgi paylaştıkça büyür, değer kazanır felsefesinden çıkarak, öğrendiğim, gördüğüm, duyduğum şeyleri sizlerle paylaşmak sadece bir kişiye bile olsa faydalı olmak için açtığım web siteme hoşgeldiniz.

  Related articles

  Araç çubuğuna atla